Mám Crohnovu chorobu a som na biologickej liečbe. Môžem si dať aplikovať kyselinu hyalurónovú do pier?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

už cca 22 rokov mám Crohnovu chorobu, na ktorú mám nastavenú liečbu. Momentálne som 6 mesiacov na biologickej liečbe.

Môžem si dať aplikovať kyselinu hyalurónovú do pier?

Môžu tam byť nejaké riziká?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že riziká aplikácie výplne na báze kyseliny hylaurónovej sú nezávislé od Crohnovej choroby.

Riziká ako nerovnosti, hrčky, nekróza s ischémie a dlhotrvajúce opuchy sa dajú minimalizovať odbornou aplikáciou skúseným špecialistom a hlavne to neprehnať.

Čo sa týka biologickej liečby, nemám o tom odborné štúdie. Poradil by som však počkať aspoň 6 týždňov od skončenia liečby, prípadne v prestávke liečby.

Poraďte sa hlavne s lekárom, ktorého si vyberiete. Každý môže mať trošku iné skúsenosti a "odvahu" ísť aj do rizika, do ktorého by iný lekár nešiel.