Mám antikoncepciu vysadiť už pred konzultáciou ohľadom zväčšenia prsníkov?

Zodpovedané
22. mar 2020

Dobrý deň,

už dlhšie užívam antikoncepciu.

Mám ju vysadiť pred konzultáciou ohľadom zväčšenia prsníkov, alebo stačí až pred operáciou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

každé pracovisko má svoje odporúčania, nerád by som zasahoval do procesov, ktoré majú kolegovia.

V mojej praxi vysadiť antikoncepciu pred konzultáciou nie je potrebné. Odporúčam ale ani s novou nezačínať a byť v stabilnom režime či už s alebo bez antikoncepcie akéhokoľvek typu.

Zvyčajný dôvod, prečo niektoré pracoviská odporúčajú vysadiť antikoncepciu je zvýšené riziko trombembólie (upchatia ciev krvnou zrazeninou), čo je život ohrozujúci stav.

Nie každý človek má riziko rovnako vysoké a nielen antikoncepcia má vplyv na toto riziko. Podobne spolupôsobia fajčenie, dehydratácia, znížený pohyb, poškodenie ciev, dlhá operácia, genetická predispozícia, aj niektoré iné lieky.

Dôvod prečo v mojej praxi pred konzultáciou neodporúčam robiť zmeny s antikoncepciou je, že prsia sú hormonálne závislý orgán a zmenou liekov sa môže zmeniť aj objem a tvar prsníkov.

Tým pádom aj výber operačného postupu alebo typu a veľkosti implantátov môže byť nepresný v čase operácie.