Mali by sme dať vybrať hrčku na krku u skoro 2-ročnej dcérky?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky, ktorá má od cca štvrtého mesiaca hrču na krku. Chodili sme na chirurgiu. Absolvovali sme asi 3x sono a aj magnetickú rezonanciu. Tam sa zistilo, že to je hemangióm alebo lymfangióm. Potom sme podstúpili zákrok, kde jej odsávali z tej hrčky, aby upresnili či je to hemangióm alebo lymfangióm.

Nakoniec nás preradili na plastickú chirurgiu. Tam mi dnes oznámili, že dcérka by mala podstúpiť ešte CT s kontrastnou látkou. Vraj je to na nás, že ako sa rozhodneme.

Aký je Váš názor ako plastického chirurga?

Hrča ju nijako neobmedzuje. Nachádza sa cca 2 cm hlboko pod svalstvom.

Je to riziko?

Mala by CT podstúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetky vyšetrovacie metódy sú vždy menej rizikové ako zákrok. Preto sa každý chirurg snaží vedieť o problematickom náleze čo najviac ešte pred zákrokom, najmä v prípade tak malého dieťaťa.

Niekedy je lepšie počkať, inokedy zase nečakať.

Neviem sa vyjadriť konkrétne k Vášmu prípadu aj kvôli tomu, že nepoznám detaily a ani výsledky doterajších vyšetrení, ale aj preto, že tieto zákroky nerobím a nemám s tým skúsenosti.

Ak máte pochybnosti o postupe vyšetrení alebo k navrhnutnej liečbe, máte právo sa obrátiť na odborníka z iného pracoviska (second opinion).

No určite na špecialistu, ktorý podobné zákroky vykonáva. Predpokladám, že by ste mohli osloviť špecializovanú detskú chirurgiu napr. v niektorej fakultnej nemocnici.