Kontraktúra implantátu. Je jediným riešením iba výmena implantátu?

Zodpovedané
12. mar 2021

Dobrý deň,

v roku 2018 som podstúpila operáciu pŕs, implantáty polytech pod sval, textúrovaný povrch. Následne v máji toho roku som mala sono v poriadku.
V 2019 už kolekcia fluidu, jemne vlnenie v jednom prsníku (vlnenie je vidieť iba na sone, nie je ani hmatateľné).

Rok 2021 sú moje výsledky reaktívny výpotok, ľahká kontraktúra, zvrásnenie. Je pravda, že v mieste kde mam ten výpotok, fluid mám tvrdú cca 3 cm plochu niečo ako šľacha, cysta na dotyk by som to prirovnala. Prsník tvar zatiaľ nemení.

Je možné, že sa fluid, tekutina objavila až rok od operácie?

Nejedná sa o sérom?

Je vôbec možné, aby sa stav nezhoršil?

Dá sa predísť 4 stupňu, kedy je implantát celý zdeformovaný?

Je jediným riešením iba výmena implantátu?

Zatiaľ je všetko vidieť iba na sone, voľným okom nič.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

fluid je sérom.
Tekutina okolo implantátu. Môže mať rôzne príčiny od preťaženia, úrazu, dráždenia alebo postinfekčnej reaktívnej imunitnej odpovede. Dôležitejšie ako samotná prítomnosť tekutiny okolo implantátov, je dynamika vývoja množstva tekutiny. Ak spontánne zmizne alebo sa podstatnejšie nemení a nepribúda, tak to netreba riešiť ani operovať.

Niekedy môže dochádzať ju tvrdnutiu jazvy okolo implantátu. S alebo bez prítomnosti tekutiny okolo implantátu, na jednej alebo zriedkavo aj na oboch stranách. Toto tvrdnutie nazývame kapsulárna kontraktúra. Má tiež viacero príčin ako sérom a nemá rovnaký priebeh u každého.
Niekdy sa zastaví v nejakom štádiu a už sa ďalej nezhoršuje.
Riešenie je vždy chirurgické, výmena alebo úplne odstránenie implantátov podľa stavu a želaní pacientky.

Ani výmena implantátov s odstránením stvrdnutej jazvy neznamená, že sa kapsulárna kontraktúra nebude opakovať. Jej vývoj je často pozvoľný a trvá aj roky.

Aktuálne neviem o spôsobe, ako predísť jej zhoršovaniu.
Jediné čo dnes vieme, je aplikovať špeciálne postupy už pri vkladaní, pri ktorých minimalizujeme riziká jej vzniku.
Patria medzi ne ale nielen tieto postupy:
Používanie/profylaktické/ antibiotík, vloženie pod sval, minimalizovanie kontaktu implantátu s kožou, minimalizovanie kontaktu implantátu s okolitým vzduchom, nepoužívanie púdrových rukavíc, bezpečnostný film na implantáte, aplikačný kennel funel, minimalizovať riziko hematomu a sekundárnej kontaminácie, minimalizovať traumatizáciu tkanív, otázny je vplyv povrchu implantátov..a iné..

Toto všetko každý lekár ovláda a používa, no výskyt kapsulárnej kontraktúry nie je len o tom, hoci jej výskyt pozorujeme mnohonásobne zriedkavejšie, ako pred niekoľkými rokmi.

Kapsulárna kontraktúra patrí medzi známe riziká po vložení implantátov, neznamená však chybu lekára ani závadu implantátov, je to reakcia organizmu na cudzí materiál a ďalšie známe/neznáme podnety.