Jeden prsník je mäkký a druhý je opuchnutý. Je to normálny stav 1,5 týždňa po operácii?

Zodpovedané
23. júl 2024

Dobrý deň,

som 1,5 týždňa po operácii. Podstúpila som modeláciu a výmenu implantátov. Implantáty Polytech 330 ml obidve prsia. Jeden prsník mám na dotyk dosť mäkký a druhý je ešte asi opuchnutý, tvrdší a pevnejši. Viac sa mi páči pevnosť toho druhého prsníka, ten druhý sa mi zdá príliš mäkký.

Mám tento stav považovať za normálny?

Nič ma nebolí, všetko je v poriadku. Po operácii som na tom pevnejšom prsníku mala aj dosť veľký opuch. Myslím že ustupuje, no jeho pevnosť sa mi zatiaľ páči. Trápi ma skôr, že ten druhý je taký mäkký. Kontrolu mám až o týždeň.

Ďakujem

Dobrý deň,

nedám Vám konkrétnu odpoveď, pretože to ešte nie je možné. Ste príliš skoro od operácie.
Stav sa bude dať hodnotiť najskor 3 mesiace od operácie, no pri výmenách implantátov a s modeláciou to môže trvať aj rok. Nielen mäknutie ale aj finálna poloha implantátov a finálny tvar prsníkov a poloha jaziev.

Aktuálny stav hojenia je potrebné zohľadniť vzhľadom na priebeh operácie a predperačný stav, čo najlepšie posúdi lekár, ktorý Vás operoval.

Na tvrdosť a tvar prsníka pôsobí tekutina/seróm v okolí implantátov, pri výmene častý stav, tiež opuch modelovaných tkanív, prípadne krvácanie alebo atrofia pre slabšiu výživu alebo silný tlak na tkanivá po modelácii.

Kombinované operácie sú vo svojom princípe vždy trošku nevyspytateľné a asymetrie sú časté aj napriek správnemu postupu z Vašej strany aj chirurga.

Treba len počkať a po pár mesiacoch sa ukáže, či bude vhodná alebo potrebná aj nejaká chirurgická korekcia. Trpezlivosť.

Niekedy sa stav po viacerých mesiacoch upraví do vyhovujúceho stavu.