Je vek 40 rokov obmedzujúce kritérium na operáciu nosa?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

mám 40 rokov a uvažujem nad plastikou nosa. Okrem vybočenej prepážky mi prekáža jeho veľkosť, resp. dĺžka. Presahovalo to aj do psychického nekomfortu (ponižovanie, posmešky).

Zoperujú mi môj nos na Slovensku?

Vraj vo vyššom veku sa nos zle hojí. Ako dôvod operácie je ten, že vekom sa tvar mení. Obávam sa, že ako bude nos vyzerať, keď budem po klimaktériu, nakoľko jeho mäkké časti sa v tom období vraj stávajú viditeľnejšími. Máme to aj v rodine.

Ďakujem

Dobrý deň,

vek nie je obmedzujúce kritérium. Operácia nosa nemá vekové obmedzenie. Dôležitý je zdravotný stav umožňujúci operáciu v celkovej anestézii.

Tiež hojenie je vecou zdravotného stavu a nie je problém absolvovať operáciu aj vo vyššom veku ako Vašom.

Vekom sa mení celkový dizajn tváre kvôli zmenám v kostenej časti lícnych kostí, sánky, očnice, čeľuste. Výrazné zmeny sú aj v tukových, svalových a väzivových štruktúrach, ktoré strácajú objem, pevnosť a elasticitu. Preto nos zvykne viac "vyŕčať" a pri tenšej hrúbke podkožia sa stávajú chrupavky viac viditeľné a objavujú sa drobné "nedokonalosti".

Ani nos po operácii nie je chránený pred zmenami spôsobenými starnutím.

Operáciou nosa nezastavujeme starnutie a jeho prejavy, ale snažíme sa dosiahnuť estetickú harmóniu operovaných častí s celkom. Nie každý tvar a veľkosť nosa by pôsobila prirodzene na každej tvári.

Dôležité je absolvovať osobnú konzultáciu aj u viacerých chirurgov, aby sa stretli očakávania a technické možnosti dosiahnuteľného výsledku.

Rôzni chirurgovia používajú rôzne techniky a tiež môžu mať inú predstavu o najvhodnejšom výsledku.