Je v poriadku, ak sa mi po aplikácii výplne Radiesse vytvorili v lícach tvrdé hrčky?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

asi mesiac po aplikácii výplne Radiesse mi vznikli tvrdé hrčky v oboch lícach.

Odporúčate mi čakať či chirurgické odstránenie, resp. nejaké vyšetrenie?

Ak mám počkať, tak akú dlhú dobu?

Z akého dôvodu vznikajú takéto hrčky?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, či sa hrčky vytvorili po aplikácii až s odstupom týždňov. Sú aj bolestivé?
Ak je odpoveď áno na obidve otázky, môže to byť zápalový proces a ten by ste mali riešiť s plastickým chirurgom, ktorý aplikoval výplň.

Môže to byť jazvová reakcia tkaniva okolo materiálu, najmä ak bol aplikovaný do jedného miesta (bolus). V tom prípade je šanca, že s odstupom 3 mesiacov to výrazne zmäkne. Pomôcť môže jemná masáž.

Zriedkavejšie príčiny môžu byť hematóm, alergická reakcia alebo lymfo-stáza. Tie sa ale prejavujú trošku inak ako len hmatateľnou hrčkou.

Na Vašom mieste by som kontaktoval plastického chirurga, ktorý materiál aplikoval. Môže to byť aj normálny stav po aplikácii technikou, pre ktorú sa rozhodol vo Vašom prípade. No v tom prípade by ste o tom mali byť poučená, aby ste nemali podobnú paniku.

Materiál je vstrebateľný a preto sa aj hrčka môže stratiť s odstupom času.