Je problém s hojením po mastopexii spojený s menšou citlivosťou?

Zodpovedané
17. jún 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o zodpovedanie otázky ohľadom jazvy po operácii. Som necelé 3 mesiace od mastopexie. Doteraz som mala úplne bezproblémový priebeh. Začala som už aj cvičiť vo fitness centre + behať. Pár dní dozadu som začala pozorovať mierne sčervenanie pokožky v mieste jazvy medzi pokožkou a dvorcom. Po pár dňoch to začalo “vystupovať na povrch” a spravil sa tam ako keby kopček. Po ďalších pár dňoch som si všimla, že to zbelelo a vyzeralo to ako vyrážka. Jemne som to napichla ihlou, potlačila a vyšiel odtiaľ hnis.

Bolo ho teda dosť veľa, na dotyk má to vôbec nebolí.

Môže to byť spôsobené aj menšou citlivosťou?

Mohol sa mi tam zapáliť nejaký chĺpok?

Môže to byť nejaký zapálený steh?

Bojím sa, že ložisko je niekde v hĺbke. Hnis odtiaľ síce už nejde no ja som naozaj napichla len tú vrchnú časť.

Stretli ste sa prosím s niečím podobným?

Ďakujem

Dobrý deň,

stretávame sa s podobnými prejavmi nielen pri plastickej chirurgii na prsiach ale pri každej šitej rane. A to najmä vtedy, ak sú použité podkožné "vnútorné" stehy. Pri hlbokých stehoch a koži zašitej "rebríkom" sa to stáva zriedka. Rebrík dnes hádam na šitie kože už nepoužíva nikto.

Preto pri plastickej chirurgii, kde sa snažíme všetky stehy a uzlíky schovať, objavujú sa pod jazvami niekedy malé hrčky - nevstrebané uzlíky. Vstrebávajú sa podľa typu materiálu týždne až mesiace.

Najčastejšie je to tkanivo okolo uzlíka vstrebateľného stehu, ktorý síce už z väčšj časti podľahol rozpadu, no nejaká časť tam ešte je a koža sa rozhodla, že sa toho zbaví jednoduchšie. Teda "vypustením" na povrch, namiesto kompletného vstrebania.

Niekedy okolie ani nemusí byť výraznejšie začervenané a nemusí sa jednať o infekciu. Tekutina síce vyzerá žltkavo a často s malou prímesou krvi, no nie je to pravý infekčný zápal.

Niekedy sa podobne správa zarastený chĺpok alebo mazová žliazka.

Postup je rovaký pri oboch. Ak sa väčšina tekutiny aj s uzlíkom dostala von, stačí miesto dezinfikovať a prípadne pár dní 2x denne pokračovať v dezinfekčných obkladoch (Betadine, Ialugen, Inadine) a ranka sa zhojí. Málokedy zasahuje hlbšie ako 1 cm pod kožu.
Pri väčšom rozsahu alebo nezlepšovaní sa odporúčam kontaktovať chirurga.

Zriedkavo sa podobne može prejavovať aj galaktorhea. Je to mimoriadna tvorba mlieka z prerušeného mliekovodu, pričom sa mlieko môže vnútri hromadiť.

Je to zriedkavý stav, ale videl som ho ako pri implantátoch, tak aj pri modelácii aj zmenšení prsníkov. Skrátka tam, kde sa naruší mliekovod.

Tekutina s obsahom mlieka môže mať prímes krvi, vyzerá trošku ako hnis, pretože mlieko málokto očakáva. Ale nemá zápach a okolie je málokedy začervenané adekvátne množstvu tekutiny. Dá sa predom odhaliť na USG prsníkov. Ten robíme vždy, ak si nie sme istý hĺbkou procesu.

Podľa foto, ktorú ste poslali a nemôžeme zverejniť, to na tento prípad nevyzerá.

Ak si nie ste istá, kontaktujte svojho chirurga, ten Vás správne nasmeruje.