Je pre mňa vhodná abdominoplastika, keď mám keloidné jazvy?

Zodpovedané
29. aug 2024

Dobrý deň,

chcela by som podstúpiť abdominoplastiku, ale na brušku mám štyri menšie keloidné jazvy. Tie sú po robotickej operácii. Od času ako chodím ku kožnému na zmrazovanie, tak sú jazvy o dosť krajšie.

Je pre mňa abdominoplastika vhodná?

Spôsobí jazva len nepekný estetický efekt alebo aj zdravotne ťažkosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi často si nielen pacienti zamieňajú relatívne častú hypertrofickú jazvu so zriedkavejšou keloidnou jazvou.

Jednoduchá pomôcka na odlíšenie vzhľadu je, že keloidná jazva do šírky a dĺžky presahuje hranice pôvodnej rany/rezu. Keloidná jazva sa šíri nielen nad povrch kože a rastie do výšky ale rozširuje sa do okolia ako keď mlieko vykypí z hrnca.

Na rozdiel od hypetrofickej jazvy, ktorá je vždy v hraniciach pôvodnej rany, ale tiež rastie do výšky. Spoločnú majú aj ružovofialovú farbu aj tuhú konzistenciu na pohmat.

Keloidná jazva je predispozícia ku keloidnej jazve aj na inom mieste, hoci najčastejšie lokality sú ramená, dekolt, chrbát oblasti lopatiek. Veľmi zriedkavé sú na jemnej koži v zhyboch, slabinách, kde nie je nadmerný ťah a pohyb kože.

Hypertrofická jazva je častejšia na mladej aktívnej koži. Teda v lokalitách, kde jazva nie je rovnobežná s vráskami okolitej kože a pri komplikovanom hojení infekciou alebo poškodením okrajov rany.

Pri skopických operáciách ako laparoskopia, artroskopia, robotické operácie ale aj liposukcie, sú v mieste malých raniek vložené chirurgické nástroje a tie zvyknú okraje rany dosť poškodiť. Preto sa hypertrofické jazvy v týchto "portoch" objavujú častejšie. Nie je to reálna keloidná jazva ako je popísaná vyššie.

Pri abdominoplastike vznikne dlhá jazva, ale v prirodzených líniách a vo všeobecnosti sa hojí dobre. Samozrejme, ak je koža v mieste šitia extrémne napnutá, hojenie môže byť komplikovanejšie a vznik hypetrofickej jazvy pravdepodobný.

Jazvy aj v prípade hypetrofickej sú zväčša len estetický problém.

Zdravotný problém sú jazvy v rizikových kolalitách, kde môžu obmedziť funkciu alebo pohyb. Najmä v takých oblastiach pri deťoch v období rastu.