Je operácia odstávajúcich ušníc u 37-ročnej osoby spojená s vyšším rizikom pooperačných komplikácií?

Zodpovedané
14. aug 2022

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom operácie odstávajúcich ušníc.

Je operácia odstávajúcich ušníc v dospelom veku (37 rokov) spojená s vyšším rizikom pooperačných komplikácií?

V porovnaní s operáciou uskutočnenou v detstve.

Ako často (štatisticky) sa vyskytujú problémy, napr. trvalá citlivosť v mieste jazvy?

Ako je to s pacientmi, ktorí nosia okuliare?

Je ich nosenie po operácii problematické?

Konečne som sa odhodlala na korekciu a mám obavy z prípadných trvalých následkov, resp. chronickej bolesti.

Ďakujem

Dobrý deň,

asi neexistuje chirurgický zákrok bez rizika vzniku komplikácií. Od hojenia, infekcií, nekróz, asmyetrie, necitlivosti, nerovnosti...

Štatisticky sa komplikácie vyskytujú cca 5 - 15 %. Je to ale informácia pre chirurga, zariadenie, nemocnicu.

No to neznamená, že budete mať 10% komplikácií. Pre konkrétneho človeka, ktorý absolvuje zákrok je to vždy 50:50. Komplikácia sa vyskytne alebo nie.

Niektoré komplikácie vie ovplyvniť dodržiavaním pooperačného režimu. Iné sú vecou náhody a "vis major"- vyššej moci.

Iné riziká sú u detí, ktoré majú sklon ku keloidným jazvám alebo nedodržiavajú režim.
Iné riziká sú u dospelých ktorí fajčia, majú rôzne zlozvyky a ochorenia.

Najlepšie je absolvovať viac konzultácií u rôznych chirurgov osobne a dozviete sa vo Vašom konkrétnom prípade pomer riziko:benefit. Porovnáte si operačné techniky a nadobudnete dôveru voči konkrétnemu chirurgovi aj pre prípadné riešenie komplikácií.

Ak takú dôveru nenadobudnete, nechoďte na operáciu.