Je nutné odložiť zákrok kvôli dojčeniu?

Zodpovedané
3. mar 2019

Dobrý večer,

som 13 týždňov po pôrode. Počas pôrodu som odmietla nástrih, tak som mala šitie z dôvodu natrhnutia hrádze. Po 3 týždňoch mi začali vypadávať stehy, no rana sa nezahojila. Musela som absolvovať resuturu v celkovej anestéze. Bolo to 4 týždne po pôrode. Proces sa opakoval. Stehy znova vypadli a rana sa nezahojila.

Môj gynekológ povedal, že dôvodom zlého hojenia je to, že dojčím a moje telo uprednostňuje potreby dieťaťa. Taktiež mám vydutý kúsok sliznice pod vchodom do pošvy. To údajne spôsobuje oslabené panvové dno. Lekár mi povedal, že sa to bude riešiť malou plastikou, ale až keď nebudem dojčiť.

Môj názor je taký, že rana sa mi nezahojila práve kvôli tejto vydutinke, ktorá celý čas tlačila na ranu a šitie. Už ma nič nebolí.

Vadí mi to hlavne z estetického hľadiska. Bojím sa častejších zápalov a infekcií.

Čo ak budem dieťa dojčiť do 3 rokov?

To budem čakať tri roky na operáciu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ťažko sa mi je vyjadriť len na základe opisu. Rany sa na rôznych miestach tela v rôznom období hoja inak. Gynekológ má určite viac skúseností ako ja s operáciami počas dojčenia. V plastickej chirurgii nemáme dojčiace pacientky.

Skúste svoje obavy prebrať so svojim gynekológom. Je normálne pýtať sa na druhý názor, a to najmä ak máte problém s hojením rany opakovane.