Je možný výber lipómu bez tetanovky?

Zodpovedané
14. jún 2023

Dobrý deň,

na hlave mám lipóm a už mám termín na jeho vybratie. Nemám však platnú tetanovku.

Môže to spôsobiť komplikácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

"tetanovka" je očkovanie proti baktérii Clostridium tetani. Nachádza sa najmä v pôde a vo zvieracími výkalmi znečistenom prostredí. Riziko infekcie so smrteľnými následkami sa môže vyvinúť pri poranení v takomto prostredí, ak človek nie je aktívne chránený očkovaním.

Prostredie operačnej sály je čisté a riziko takejto infekcie sa blíži k nule.

V každom prípade odporúčam každému sledovať si intervaly očkovania u svojho obvodného lekára nielen "tetanovky" ale aj iných dobrovoľných očkovaní. Napr. proti "žltačke", kliešťovej encefalitíde alebo chrípke či koronavírusom.

Všeobecní lekári dnes už majú aj automatické systémy upozorňovania na termíny emailom alebo sms. Tak už nemusíte držať tieto termíny v hlave. Opýtajte sa na to svojho lekára.