Je možné po explantácii a modelácii docieliť lepší vzhľad ako som mala pred operáciou?

Zodpovedané
2. aug 2024

Dobrý deň,

som 10 rokov po augmentácii. Za ten čas som si prešla 2 tehotenstvami a nie dlhými dojčeniami. Implantát na ľavom prsníku bol vkladaný cez podprsnú ryhu. Pravý bol vkladaný cez dvorec kvôli asymetrii prsníkov.

Síce nemám správu z operácie, no pamätám, že mi aj bola vkladaná rozdielna veľkosť implantátov Nagor. V ľavom prsníku cca 400 ml, v pravom cca 450 ml. Tam bola robená aj modelácia. Vkladane pod sval.

Okolie dvorca hneď po operácii mokvalo. Lekár - operatér mi ponúkol iba voľnopredajnú masť, ktorá mi vôbec nepomáhala. Teda mokvanie tlmila, no neliečila. Prešla som si teda návštevami viacerých doktorov. Výsledkom bol zlatý stafylokok - predpísaná masť aj ATB.

K môjmu plastickému chirurgovi som teda už nešla a aj napriek 10 rokom ani nechcem ísť.

Prsia pred vkladom som ako 22-ročná mala po väčšom úbytku na váhe (- 25 kg v 17 rokoch) s malým základom. Predtým plne C az D.

Momentálne som 2 roky po ukončení posledného dojčenia. Pred pol rokom som navštívila iného plastického chirurga s čerstvým USG prsníkov, ktoré bolo bez nálezu (okrem mierneho zvlnenia), kde som prišla na konzultáciu kvôli explantácii. Doktor sa zmienil, že implantáty sú nezhmatné. V správe bolo uvedene ešte: asymetria bradaviek 1dx väčšia o 1m (4 vz 5.5 cm). Ani k tomuto doktorovi nemám dôveru. Nepozdáva sa mi jeho prístup ani postup, ktorý mi opisoval. Za ten polrok sa mi pridružilo viacero problémov.

Začalo to tým, vlastne preto som sla na konzultáciu, že prsia zmenili svoj tvar. Na ľavom prsníku si pri pohlade zhora uz nevidím ani bradavku, akoby sa vcucla dovnútra, a dole pri podrsnej ryhe cítim hmatom "bublinky" kdezto pravý dvorec okolo jazvy sa roztiahol.

Potom prišla alergia na bielkovinu kravského mlieka, hraničná histamínová intolerancia, hraničná intolerancia na laktózu, časté bolesti hlavy, polypy na maternici, chronická únava, vyrážky na chrbte, ekzémy.

Pred 2 týždňami som začala cítiť v ľavom prsníku čosi, čo neviem pomenovať. Pripisujem to pocitu aký som mala pri prasknutí plodovej vody. Ako keby čosi puklo v prsníku ale s následnou ostrou bolesťou. Stalo sa mi to 2x na rovnakom mieste. Pred týždňom som začala cítiť tlak na prsníku, ktorý niekedy odznie zakrátko, inokedy to trvá dlhšie. Včera večer, keď som si ľahla do postele, tak som mala veľmi silný tlak na hrudi. resp, za ľavým prsníkom. Pocitovo ako keby sa mi ľavý prsník predieral cez rebrá dnu. Prsia sú stále na pohmat mäkké. Už som pevne rozhodnutá pre explantáciu.

Už asi 4 roky sa nestotožňujem s prsiami. Ako keby som už na ne nemala povahu a nepotrebujem ich.

Chcem ísť ešte k obvodnému lekárovi a informovať sa, či nie je na zvážení ísť aj na MR. Obávam sa , či tam predsa nedošlo k natrhnutiu, ale neviem, či by mi to spôsobovalo také bolesti a diskomfort.

Čo si myslíte vy?

Stretli ste sa s niečím podobným?

Mohol implantat prasknúť a začať spôsobovať to, čo opisujem?

Je možné po explantácii a modelácii docieliť lepší vzhľad ako som mala pred operáciou a bez asymetrie?

Ďakujem

PS. Fotky prikladám v druhej otázke - prosím nezverejňovať.

Dobrý deň,

problém ste opísali dostatočne podrobne. Tak poďme si to rozmeniť na drobné a postupne do toho vniesť trošku svetla.

Na okraj si nemyslím, že do pravého väčšieho prsníka, kde bola robená aj modelácia, by niekto dával väčší implantát. Skôr je to naopak. Bolo by dobré, to zistiť presne.

Určite by som vo Vašom prípade odporúčal odstránenie implantátov a vykonanie modelácie. Pomôže dosiahnuť lepšiu symetriu veľkosti a polohy dvorcov aj celých prsníkov.
Pýtate sa či budú prsia vyzerať lepšie ako pred operáciou? "Lepšie" je subjektívny údaj, ktorý závisí od toho, aké parametre považujete sa "lepšie".

Veľkosť sa určite zmenší minimálne o polovicu terajšieho objemu. 400 - 450 ml implantát je naozaj dosť.

Pri strate objemu nemôžete očakávať plný dekolt a úzku medzierku medzi prsiami. Ale prsia po modelácii môžu stáť a byť oveľa viac podobné, ako boli pred operáciou.

Od operácie ubehlo viac rokov a tehotenstvá, okrem toho spomínate aj infekčnú komplikáciu. Prsia by sa Vám za taký čas zmenili aj bez implantátov, vrátane poklesu dovrcov alebo "vcucnutie" bradavky. Čiže po ich odstránení by prsia určite nevyzerali ako pred prvou operáciou.

Bolesti a "prasknutie", ktoré ste cítili nemusia znamenať poškodenie implatátu. Podobné pocity sa udejú aj pri "normálnom" stave s implantátmi.

Odporúčam však absolvovať MRI alebo sono prsníkov (cestou gynekologickej ambulancie), pre detailnejšie poznanie situácie, čo čaká chirurga pred odstránením implantátov a plánovanou modeláciou.

Rovnako ako tráviace a ostatné ťažkosti sa vyskytujú aj u ľudí bez implantátov. Často v reakcii na stres alebo kombináciu rôznych podnetov. Nie je to spôsobené prítomnosťou implantátov. Preto ani po ich odstránení sa nespoliehajte, že tieto ťažkosti zázračne pominú.

Odporúčam absolvovať viacero konzultácií u rôznych chirurgov. Aj my robíme tieto operácie často, preto viem, že komplikácie sa môžu vyskytnúť kedykoľvek.

Dôležité je, aby ste našli dôveru voči chirurgovi, ktorého si vyberiete.