Je možné odstrániť dieťaťu jazvu po úraze?

Zodpovedané
12. mar 2021

Dobrý deň,

moje dieťa malo úraz.

Je možné odstránenie jazvy?

Resp. ako sa dá jazva zmierniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

čerstvé jazvy je dobre chrániť pred dráždením (zoškrabávanie chrást) a infekciou, správnym ošetrovaním.

Veľmi dobrý je postup "vlhkého hojenia", keď rana príliš nevysychá. Používajú sa krémy na báze kyseliny hyalurónovej s príesou napríklad strieborných solí proti infekcii rany.

Na vznik jazvy má vplyv hĺbka rany. Ak už jazva vznikne, nie je možné ju odstrániť, len esteticky zlepšiť vzhľad.

Úpravy jaziev napríklad laserom, injekciami kortikoidov sú vhodné až u starších jaziev ( viac mesiacov, resp aj viac ako rok).

Podľa dolnej foto sa jazva zdá ešte ružová, má menej ako 12 mesiacov.
Je vysoký predpoklad, že po viac ako roku bude na líčku len svetlý fiačik.

Takúto jazvu by som chirurgicky nekorigoval, a už vôbec nie u dieťaťa v období rastu.