Je možné 8,5-ročnému dieťaťu odstrániť znamienko na hlave?

Zodpovedané
31. aug 2024

Dobrý deň,

dcéra má na hlave od narodenia znamienko a už jej aj začalo zarastať vláskami. No tento rok jej to začalo rýchlo rásť.

Je možné to aj 8,5-ročnému dieťaťu takéto znamienko odstrániť?

Trápi ju to. A pri menšom poškriabaní krváca.

Ďakujem

Dobrý deň,

z technického/chirurgického hľadiska sa odstrániť dá. Dôležité je posúdiť pomer rizika a benefitu odstránenia. To má v kompetencii dermatológ.

Niektoré znamienka je vhodné odstrániť čím skôr aj s rezervou zdravej kože v okolí a iné znamienka kvôli čo najkratšej jazve odstraňujeme na viackrát. Najmä v období rastu sa snažíme jazvu nemať príliš dlhú, čo sa dá dosiahnuť pri postupnom odstraňovaní.
Samozrejme v jazve niekoľko rokov alebo nikdy nebudú rásť vlasy.

Niektoré "zanamienka" sú dokonca vhodné aj na nechirurgické odstránenie, napríklad laserom alebo zmrazovaním.

V prípade chirurgického zákroku u dieťaťa v tomto veku, odporúčam zákrok v čiastočnej sedácii alebo anestézii cestou detskej nemocnice.

Ak rýchlo rastie, tak s vyšetrením u dermatológa by som neváhal.