Je možná blefaroplastika spodných viečok pri Graves-Basedowej chorobe štítnej žľazy?

Zodpovedané
12. jún 2022

Dobrý deň,

mám Graves-Basedowovu chorobu v remisii ochorenia. Hodnoty hormónov mám v norme. Tukové vačky, ktoré sa mi vytvorili pod očami už po liečbe nezmizli. Vraj je to možné odstrániť len chirurgicky. Plastický chirurg, u ktorého som bola sa toho nechcel chytiť vraj kvôli GB.

Ako je to podľa Vás?

Je možná blefaroplastika spodných viečok pri Graves-Basedowej chorobe štítnej žľazy?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevidel som Vás osobne. Záleží, najkoľko máte ešte exoftalmus. Ako výrazný máte "scleral show" viditeľnosť vonkajšej časti bielka medzi dúhovkou a vonkajším očným kútom. Záleží aká je pevnosť dolného viečka a závesu vonkajšieho očnúho kúta.

To všetko ovplyvňuje výber operačnej techniky a riziká neoptimálneho výsledku.
Aby ste si pri riešení jedného problému, nevyrobili ďalší (dvojité videnie, ektropium, chronický zápal spojiviek, poruchy zraku alebo zhoršenie exoftalmu).

Operačné postupy pri Vašom ochorení sú viaceré a mali by byť komplexné, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. Nie je to len operácia viečok ale aj kantopexia a dekompresia orbity.
Mal by ich vykonávať špecialista, ktorý sa problematike venuje častejšie. Väčšinou to je očný chirurg.

Viac odborných info o téme ak by Vás to zaujímalo.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC32...

Je v poriadku ak sa chirug nepúšťa do operačných postupov, v ktorých "nie je doma".