Je možná blefaroplastika aj u 30-ročnej ženy?

Zodpovedané
12. jún 2024

Dobrý deň,

mám 32 rokov a trápia ma padnuté horné viečka. Má ich aj mama, zrejme to bude aj genetikou.

Je možná blefaroplastika aj po 30tke?

Stále sa zastáva názor, že je možné ju vykonať len 2x za život?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite je za ochabnuté viečka viac zodpovedná genetika a typ kože ako len vek. Vekom sa stav zhoršuje, ale neznamená nevyhnutne potrebnú operáciu ani v dôchodkovom veku. Poznám prípady, keď ani po 60tke nie je blefaroplastika potrebná.

Rovnako sme operovali viac mladších žien ako 30 rokov, ktoré z operácie benefitovali.
Rieši sa najmä unavený vzhľad, asymetria...

Staršie operačné techniky, pri ktorých sa odstraňovala koža, tuk aj časť svalu sú dnes už prekonané. Práve pri nich sa oslabením funkcie zatvárania oka a chýbajúcich tkanív obmedzoval počet možných zákrokov.

Dnes sa moderné operačné techniky sústreďujú na spevnenie a mobilizáciu - presun tkanív na správne miesto. Tkanivá sa odstraňujú len minimálne. Nadbytočná koža áno, ale ponecháva sa maximum svalov a tuku.

Estetické parametre tváre a očnej oblasti má každý človek iné a musia sa zohľadniť pri operačnej technike. V prípade pokračujúcich zmien v budúcnosti, stárnutia, zmeny hmotnosti, je možné zákrok opakovať aj viackrát. Teda pri dodržaní moderných, tkanivá šetriacich postupov.