Je lepšie používať fixnú pooperačnú podprsenku po mastopexii?

Zodpovedané
4. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mastopexie a nosenia podprsenky po zákroku.

Pacientkam odporúčate nosiť obyčajnú podprsenku bez výplne, len s kosticou. Ale na iných klinikách sa dáva po dobu 4 - 6 týždňov fixná podprsenka, ktorá sa dáva aj po vložení implantátov.

Nie je predsa naozaj lepšie používať fixnú pooperačnú podprsenku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

máte pravdu, ale rovnako aj po operácii s použitím silikónových implantátov niektoré kliniky neodporúčajú nosenie špecialnej poprsenky alebo významne kratší čas ( 2 týždne).

Spôsoby starostlivosti o rany a operované časti tela sú závislé od skúseností chirurga, spôsobu operačnej techniky a šitia. Svojim spôsobom je aj reakcia tela individuálna.

Okrem kompresívnej podprsenky (je ich niekoľko druhov a podľa výrobcu sa menia aj vlastnosti, miera kompresie jednotlivých druhov ) sa používa technka "tejpovania". Tej zástancom som aj ja, preto kompresívna podprsenka nie je nevyhnutná. Ale nebránim jej použitiu a v konkrétnych prípadoch ju dokonca aj odporúčam.

Čiže čo je lepšie, záleží od konkrétnych postupov a zvyklosti kliniky a chirurga.

Najväčší vplyv na dlhodobý výsledok okrem charakterictík tkanív konkrétnej ženy, ktoré ani žena ani chirurg neovplyvní, má operačná technika na druhom mieste a na treťom mieste, ak by som to takto musel rozdeliť je starostlivosť po operácii (šetriaci režim, kontakt s vodou, kompresívne prádlo, teplota a vlhkosť prostredia, psychická pohoda.)