Je bežné svrbenie prsníka viac ako rok po operácii?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý deň,

pred viac ako rokom som podstúpila operáciu pŕs. Vkladali mi implantáty pod sval, tvar anatomicky. Nejaký čas pociťujem v pravom prsníku, keď ležím v spodnej časti prsníka svrbenie, mravčenie.

Som v 9. mesiaci tehotenstva a nechcem do toho nejako vŕtať.

Je to bežné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

svrbenie/mravčenie patrí ku prejavom parestézií. Parestézia je prejav citlivosti kože zmenenou nejakým spôsobom, napríklad operáciou.

Býva to častý prejav po operácii aj viac ako 12 mesiacov. Rovnako ako pálenie, pichanie, šklbanie, zdrevenenie a podobne .

Samozrejme svrbenie môže byť aj prejav kožnej zmeny pri zväčšovaní prsníkov počas tehotnosti alebo hormonálnymi zmenami.

Ak je koža bez prejavov zmeny farby, štruktúry a prsník nie je zmenený, prípadne je vhodné vylúčiť problém sonom prsníka, tak by som sa nebál problému.