Do akého času po operácii pomôže fixačný pás?

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom fixačného pásu. Do akého času po operácii dopomôže asymetrii? Je pravda, že cca 3 mesiace po operácii je už neskoro?

Ďakujem

Dobrý deň.

Fixačný pás primárne nie je určený pre korekciu asymetrie. Podľa názvu slúži na dodatočnú fixáciu polohy implantátov v skorom pooperačnom období. Vždy podľa uváženie plastickéh chirurga vzhľadom na operačný a pooperačný priebeh.

Využívame aj jeho kompresnú schopnosť na tkanivá okolo implantátov a takto vieme pôsobiť na pooperačný opuch alebo obmedziť tendenciu implantátu posúvať sa neželaným smerom.

Symetria prsníkov po operácii je cieľom každej operácie, ale musíme si uvedomiť že "dokonalé" symetrie neexistujú ani pred a ani po operácii a ani na iných častiach tela.

Asymetria môže byť na podklade deformácie hrudníka napríklad pri skolióze, vplyvom rôznych odstupov a úponov svalov v oblasti vkladania implantátov. Veľmi častý je rôzneho umiestnenia prsníkov na hrudníku oproti druhej strane, rôzna výška podprsníkovej ryhy, dvorcov, rozne množstvo prsnej žľazy alebo množstvo kože prsníka.

Tieto všetky stavy môžu byť rôznym spôsobom kombinované a riešenie skalpelom a implantátom môže byť dokonca nemožné dosiahnuť do stavu takmer dokonalej symetrie.

Verím tomu, že každý plastický chirurg pri operácii neskončí, kým nevidí na operačnom stole stav symetrie vzhľadom ku očakávaniam a predoperačnému nálezu.

Niekedy aj v dňoch a týždňoch po operácii dochádza ku asymetrii, ktorá je vo väčšine prípadov len dočasná a kompresiou fixačným pásom urýlime návrat do požadovaného stavu. V tomto prípade sa na 90% stav vyrieši v 3-6 mesiacoch od operácie. To môže byť aj váš prípad, ale váš plastický chirurg Vás určite bude inštruovať o postupe. Aj v záujme plastického chiruga je, aby každý výsledok bol dokonalý.