Dá sa operácia nosnej prepážky vykonať aj inak ako klasickým zákrokom?

Zodpovedané
14. okt 2022

Dobrý deň,

14-ročný syn má od detstva problém s dutinami kvôli nosnej prepážke. Dozvedela som sa, že výnimočne môžu tento zákrok podstúpiť už aj deti od 15 rokov, aj keď to údajne nie je jednoduchá operácia.

Je možné operovať nosnú prepážku aj iným spôsobom, napr. laserovou operáciou?

Alebo je možný len klasický operačný zákrok?

Ďakujem

Dobrý deň,

prepážka je kosteno/chrupavková štruktúra oddeľujúca pravu a ľavu polovicu nosa, ktorá je z obidvoch strán prekrytá sliznicou. Z bočných strán sú nosové mušle a v ich okolí je niekoľko vývodov z prínosových dutín. Všetky tieto štruktúry sú prekryté sliznicou.

Žiaden človek na svete nemá prepážku úplne rovnú a presne v strede. Ak je tak krivá, že negatívne ovplyvňuje dýchanie, alebo upcháva vývody z prínosových dutín, tak je potrebné ju "narovnať".

Operačných postupov je veľa a robia sa rôznymi technikami. Vždy je to operácia v drvivej väčšine prípadov v celkovej anestézii.

Spomínaná sliznica môže byť tiež problém. Môže byť z rôznych príčin tak zmnožená, že sama bráni priechodu vzduchu alebo upcháva vývody z prínosových dutín.

Niekedy sú problémom spomínané mušle.

Sliznica sa dá zmenšiť liekmi, lokálnymi sprejmi alebo "spálením" napríklad laserom alebo odstrániť jej zmoženeá časť chirurgicky. Tieto zásahy môžu byť vykonané aj v lokálnej anestézii, tiež môžu byť zmnožené imunitné tkanivá "mandle".

V dnešnej dobe sa peferuje celová anestézia pri veľkej časti zákrokov, najmä v detskom veku. Záleží od zvyklostí špecialistu alebo kliniky.

Nie všetky zákroky sa dajú urobiť bezpečne a "poriadne" v lokálnej anestézii. Preto by som postupy a možnosti prebral s chirurgom/ORL, ktorý Vášho syna lieči. A aký postup, pre ktorý problém navrhuje.