Čo sa mohlo stať, keď mám pocit pohybu implantátu v tele?

Zodpovedané
25. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Po niekoľkých mesiacoch od augmentácie som začala pociťovať, ako keby sa mi implantát v tele hýbal. Je to nepríjemné pri prehnutí a pri otáčaní telom. Ako keby sa odtrhol.

Prsník ale nezmenil formu a ani konzistenciu, všetko vyzerá byť v poriadku.

Čo sa mohlo stať?

Ďakujem

Dobrý deň,

je tu viac faktorov aj príčin, prečo môžete mať takéto pocity, ale v prvom rade Vás chcem upokojiť, že sa nejedná o zdravotný problém a ani nevyžaduje operáciu, hoci bez nej zrejme tento pocit nezmizne, ale nemusí ani po operácii.

Poznáme 3 základné povrchy implantátov. Hoci je ich viacero podtypov, pre jednoduchosť ich rozdelíme podľa správania sa v tkanive takto:

1. Hladký 2. Texturovaný a 3. Microthanový.

1. Hladký implantát má nesporné výhody v mäkkosti , takmer nulovému riziku BIA-ALCL a zároveň prirodzenosti pohybu v kavite. Tým, že nie je nikdy prirastený, tak s odstupom niekoľkých mesiacov od operácie je implantát značne pohyblivý vo všetkých smeroch. Výnimky sú veľmi chudé ženy s pevnými tkanivami a minimálnym základom. Tam implantát nedostane možnosť sa pohybovať ani nadol ani do strán aj napriek tomu, že je hladký.

2. Textúrovaný implantát z môjho pozorovania počas rokov naprieč všetkými značkami má tendenciu sa prirásť ku tkanivám ( predstavte si "suchý zips"- velcro ) asi v 50% ( prikláňam sa k ešte menšiemu percentu : okolo 30% )
To znamená, že implantát sa môže v kavite voľne pohybovať a imitovať pocit prelievania a v extrémnom prípade sa môže aj otočiť. Otáčaniu som sa venoval už v poradni skôr a podrobnejšie, nebudem sa k tomu teraz vracať pre skrátenie odpovede.
Veľmi záleží na množstve tkanív nad implantátom, čím je prsník pevnejší, tým menej sa implantát pohybuje, ale zároveň pôsobí menej prirodzene, je akoby zamrznutý na hrudníku, "nehompáľa sa" 🙂
Ak je prirastený, pôsobí pevne na hrudníku. Ak je ale tkanivo nad implantátom voľné, môže sa pohybovať samostatne bez implantátu a vytvára napríklad "waterfall" deformitu alebo v niektorých prípadoch aj doubble-bubble, hoci to nie je presne príčina jej vzniku.
Prirastenie alebo neprirastenie nevieme implantátom prikázať. Pri operácii sa chirurg snaží vytvoriť implantátu presne veľkú kavitu, "slim fit" 🙂 aby taknivo pevne priľnulo ku povrchu implantátu a vrástlo.
Brániť tomu môže nadmerný pohyb po operácii, nedostatočná kompresia, neskôr zase úraz alebo aj bez zjavnej príčiny.
Nepríjemné je ak sa oddelí alebo vôbec neprihojí len 1 implantát a druhý ostane prirastený a to spôsobuje nepríjemné pocity, že jeden prsník je iný ako druhý, hoci na pohľad môžu byť takmer rovnaké. Často sa to stáva pri ženách s asymetriou prsníkov alebo hrudného koša pri skolióze.

3. Microthanovy implantát má povrch, ktorý sa silno "zahryzne" a implantát sa v 90% prípadov nehýbe ani do strán ani hore-dole. Takmer vždy je ale pevnejší na pohmat a pôsobí menej prirodzene. Používa sa teda menej často ale je výborný pomocník pri riešení komplikácií s predchádzajúcimi implantátmi alebo pri výmene za menšie implantáty bez modelácie prsníka.

Každý chirurg má na základe svojich skúseností svoje algoritmy, postupy ktorými dokáže predchádzať a vyriešiť rôzne požiadavky a problémy s implantátmi.

Neexistuje ideálne univerzálne riešenie pre všetkých. Už len pri požiadavke o prirodzené prsia, máme veľké rozdiely, čo ženy považujú za prirodzené a čo za umelé. Každému sa páči niečo iné.

Čiže Vaše pocity sú teda pravdepodobne vyvolané uvoľnením spojenia implantátu a tkaniva. Nie je to dôvod na operáciu, pokiaľ je implantát v poriadku ( potvrdiť na USG/sono prsníkov ) a nemáte iné ťažkosti, opuch, začervenanie, nadmerné tvrdnutie zmeny tvaru a polohy prsníka.

Ak by bol pocit pohybu implantátu pre Vás neznesiteľný, riešenie je na nejaký čas alebo trvalo implantáty odstrániť. Alebo použiť implantát s povrchom, ktorý sa priľnie viac a zároveň zmenšenie kavity a/alebo celého prsníka.