Chcem reklamovať plastiku nosa. Budem musieť opäť platiť?

Zodpovedané
9. okt 2022

Dobrý deň,

absolvovala som operáciu špičky nosa, korekciu kolumely. Operácia prebehla bez komplikácií, nos už nemám opuchnutý, akurát je v ňom ešte jeden steh. Po operácii bolo všetko top, podľa mojich predstáv. Teraz po 4 týždňoch je nos takmer v pôvodnom stave. Možno to je lepšie, ale len o nejaké 2 mm, čo je veľmi málo. Na operáciu som nešetrila preto, aby bol po mesiaci výsledok takmer nulový. Predpokladám, že o mesiac budem mať nos v stave ako pred operáciou.

Určite chcem ďalšiu operáciu, lebo som z výsledku sklamaná. Táto malá operácia ma stála tisíc eur a nie je tam vidieť pomaly žiadny rozdiel. Doktora som sa pred operáciou pýtala, či sa nos nevráti do pôvodného stavu a tvrdil, že nie.

Mám skúsenosť aj u iného plastického chirurga ešte spred 10 rokov. Robil mi plastiku ucha, na ktorú som musela tiež ísť dvakrát, keďže ucho sa mi po prvej operácii "odklopilo" naspäť. Vtedy mi to urobili zdarma, resp. lekár vypísal nejaké tlačivo pre poisťovňu, aby to preplatila.

Budem samozrejme kontaktovať aj svojho lekára, ktorý ma operoval, ale chcem si prečítať aj nezaujatý názor iného lekára.

Ako mám postupovať ďalej?

Môžem operáciu reklamovať a urobí mi ju lekár opakovane zdarma?

Alebo mám ísť k inému lekárovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vášmu rozčarovaniu.

Tu sa nám spája viacero Vašich nesprávnych predpokladov.
1. Stav po operácii nielen nosa sa vyvíja a do 3 mesiacov sa nedá definitívne hodnotiť výsledok. Pre zhodnotenie delikátnych záležitostí ako operácia špičky nosa je potrebné počkať viac ako 12 mesiacov. Teda Vaše 4 týždne od operácie sú ešte krátky čas.
2. Ak sa operuje len špička nosa a nie celý, tak sa pravdepodobne jednalo o úpravu tvaru a nie veľkosti, inak by sa musel operovať nos celý. Zmeny pri operácii len špičky rátame rádovo len 1 - 2 mm. Skôr ide o formu a symetriu. Preto očakávať výraznú zmenu nie je vhodné.
3. Cena operácie nosa v celkovej anestézii v sukromných zariadeniach sa pohybuje v násobkoch viac ako ste platili. (3 000 eur a viac). 1000 eur je na dolnej hranici nákladov.

Zdravotná poisťovňa prepláca operácie pre funkčné poruchy dýchania v zmluvných zdravotníckych zariadeniach (nemocniciach), ale rádovo sú to stovky eur.

Ak lekár vypísal "nejaké tlačivo" pri operácii, na ktorú by sa inak podmienky zdravotnej poisťovne nevzťahovali, môže mať dotyčný lekár problém, keď sa na to príde. Zdravotné poisťovne priebežne menia podmienky, za akých operačný zákrok preplatia len v dohodnutej výške.

"Reklamovať", alebo iniciovať môžete podnet, na základe ktorého sa bude skúmať, či boli správne prevedené operačné postupy. Nie to, či sa Vám výsledok páči/nepáči, keďže estetika je subjektívna.

Preto si vyberáte pre estetické operácie chirurga dobrovoľne, bez nátlaku, absolvujete osobnú konzultáciu, na ktorej preberiete možosti a súhlasíte s postupom.

Na osobnej konzultácii sa tiež riešia aj možné komplikácie a spôsob ich riešenia. Tieto podmienky máte na 90% aj uvedené v dokumentácii - dohode, informovanom súhlase alebo v zmluvných podmienkach daného pracoviska.

Každému lekárovi záleží na dobrom mene, ale zároveň ho práca aj živí. Čiže prípadnú "opravnú" operáciu si pacient hradí sám v plnej výške alebo za zníženú sumu podľa dohody. Prípadne bez úhrady, napríklad ak ju mal "predplatenú" v sume prvej operácie. To majú pracoviská tiež uvedené v svojich zmluvných podmienkach.

Preto vždy upozorňujem - absolvujte viacero konzultácií u rôznych chirurgov, ktorých si vyberiete a zvoľte toho, ku komu máte najväčšiu dôveru aj v prípde vzniku komplikácií a neželaného výsledku. Budete vedieť, ako sa to v tom prípade bude riešiť a za "koľko".

Plastická chirurgia je stále medicína, nevyspytateľná a nepredvídateľná bez zaručenia výsledku ani pri 100% dodržanom postupe. Každého telo reaguje inak na rovnakú operáciu a tiež nemôžme zabudnúť aj na stavy spôsobené úrazmi, alebo nedodržaním pooperačného režimu. Nikto by sa reálne nepriznal, ak by od toho záležala cena "opravnej operácie".

Aj keď to nepôsobí veľmi ružovo, musel som to napísať tak, aby ste nemali "veľké oči".
Stále si myslím, že s každým lekárom sa dá dohodnúť tak, aby boli obidve strany spokojné.