Bude mať moja dcérka jazvy?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

moja 11-mesačná dcérka spadla na sklenenú skrinku. Rozbila ju čelom, ale sklo bolo dosť silné, takže sa neroztrieštilo na malé kúsky. Krvácalo to iba chvíľku.

Ostanú jej jazvy?

Ak áno, v akom veku ich bude môcť zahladiť?

Hneď po páde som to dezinfikovala, natrela nechtíkovou mastičkou a neskôr aj materským mliekom.

Ďakujem

Dobrý deň,

na foto nevidno ranky veľmi dobre, no nevyzerajú na potrebu šitia. Dôležitejšie je pri úraze hlavy posúdiť, či sa Vám dieťa nezdá iné. Reakciami, pohybom, pohľadom, vracanie. Vtedy je potrebná návšteva lekára ihneď.

V detskom veku sa snažíme mnoho povrchových poranení riešiť len zalepením "motýlikmi" a nedráždivou dezinfekciou. V lekárni dostanete viacero rôznych prípravkov.
Nechtíkovú masť aj materské mlieko by som na čerstvé rany určite vynechal.

Estetické korekcie jaziev, ktoré nie sú extrémne rušivé, robíme až v dospelosti. Aj kvôli zvýšenej dráždivosti mladej kože.

Osobne si myslím, že cca rok až dva bude mať na mieste jaziev bledý pásik a neskôr sa stanú úplne nenápadnými. Korekcia nebude potrebná.