Bude mať dcéra jazvu na nose?

Zodpovedané
4. sep 2020

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej šesť ročnej dcérky. Pred ôsmimi dňami škaredo spadla a porezala si nos má to vedľa oka.

Bude mať viditeľnou tú jazvu?

Čo mám robiť, aby som jej pomohla?

Doktor jej to nechcel zašiť, tak to len zalepil, Jazva je veľká 2,5 cm.

Môže sa jazva aj stratiť počas toho ako bude dcérka rásť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri podobných jazvách je dôležitý mechanizmus, či sú okraje rany ostré, či boli zmliaždené, znečistené, akým spôsobom sa rana zašíva. Nie vždy je zašitie aj zárukou peknej jazvy.

V rámci ošetrovania jazvy na tvári je dôležité, aby nenastala infekcia v rane a následne zabrániť nadmernému pohybu kože v oblasti rany.

Jedno aj druhé zabezpečíte vhodným krytím rany.
Napríklad Steristip/Omnistrip ako lepenie a krém Ialugen plus na hojenie a dezinfekciu.

Dôležitá je dynamika, teda to ako sa v priebehu mesiacov bude jazva správať. Podľa toho sa prispôsobuje aj liečba a ošetrovanie rany, jazvy.

Bohužiaľ, jazva sa ani rastom nestratí a nezmizne, môže byť mierne lepšia alebo aj horšia. Záleží od lokality a smeru jazvy. Táto jazva je relatívne dobre umiestnená a môže byť v dospelosti nenápadná ako výraznejšia vráska.