Aký máte názor na botox do vrásky hnevu?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 42 rokov a výraznú vrásku hnevu. Už 2x som si dala pichnúť botox. Na jednej klinike mi odporúčali doplniť aj kyselinu hyalurónovú, lebo vráska je príliš hlboká.

Druha doktorka tvrdila, že ona kyselinu neodporúča, lebo sa zvykne "vytláčať hore". Ona pichá do čela iba botox a nie kyselinu. Tú len do dolnej časti tváre.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci estetiky tváre sa menia nielen trendy toho čo považujeme za pekné, ale aj skúsenosti s riešením konkrétnych nedostatkov.

Vieme, že každá tvár je jedinečná, tak ako aj subjektívne vnímanie toho, čo sa nám páči a čo nám prekáža.

Neexistuje len jedno ideálne riešenie, ktoré je vhodné pre všetkých a zaručene dosiahneme spokojnosť s výsledkom.

Ja konkrétne výplň kyselinou hyalurónovou pri probléme hlbokých vrások používam nie priamo pod tieto vrásky, ale do lokalít, kde chýbajúci objem spôsobil ochabnutie a tým pádom vznikli vrásky. Typický je príklad výplne ochabnutých líc namiesto nekonečného a neestetického vypĺňania nasolabiálnych rýh.

Čiastočne teda súhlasím s tým, že v oblasti vrásky hnevu nie je kyselina h. vhodná. Vráska vznikne hyperkinetickou pohyblivosťou svalov medzi obočiami a nie stratou objemu.
Princíp vzniku je ako pri zložení papiera. Podstata odstránenia tkvie v znemožnení pohybu svalov botulotoxínom.

Ak je vráska dlhodobo prítomná, je možné že pod ňou už bude chýbať aj objem tkaniva, čo sa dá riešiť aj doplnením kyseliny hyalurónovej.

Bez predchádzajúceho použitia botulotoxínu pohyb svalov vytlačí kyselinu do krajov a vráska môže byť ešte výraznejšia.