Aký je rozdiel medzi zákrokmi abdominoplastika a miniabdominoplastika?

Zodpovedané
18. júl 2020

Dobrý deň,

rada by som informovala ohľadom rozdielov medzi jednotlivými zákrokmi.

Aký je rozdiel medzi zákrokmi abdominoplastika a miniabdominoplastika?

V ktorom prípade sa odporúča abdominoplastika a kedy miniabdominoplastika?

Ďakujem

Dobrý deň,

oba zákroky majú za cieľ odstrániť prebytočnú kožu na bruchu, jej previs.

Tejto kože sa nedá zbaviť žiadnou inou metódou.

Základný rozdiel je v tom, že pri miniabdominoplastike sa jazva nachádza len v oblasti podbruška, tzv. "bikiny" rez.

Pri abdominoplastike okrem tejto jazvy je aj jazva v okolí pupka.

Zákrok si môžeme predstaviť zjednodušene ako stiahnutie rolety. Kožu oddelíme od spodiny a stiahneme-napneme smerom nadol. Ak stačí len stiahnutie v oblasti podbruška a v časti nad pupkom sa nenachádza nadbytok-previs kože, tak stačí vykonať miniabdominoplastiku.

Pri nadbytku kože aj nad pupkom, túto kožu sťahujeme omnoho viac nadol. Koža v okolí pupka sa dostane až do dolného rezu "bikiny" a pôvodnej úrovni pupka sa koža novo nareže a zašije sa ku pupku, ktorý ostáva v pôvodnej výške.

Pri operačnom zákroku sa vykonáva ešte množstvo ďalších detailov, ktoré prispievajú ku lepšej estetike a nižšiemu výskytu komplikácií ako de-fatting, progresive tension sutures, Baroudi sutures, liposculpture, tissue glueing, multilayer preparation..atd

Určenie kedy je vhodná a možná abdominoplastika a miniabdominoplastika je na chirurgovi počas osobnej konzultácie. Nesmie byť výraznejšia obezita v oblasti brucha. Ideálny pacient by nemal fajčiť a nemal by mať vysoký tlak krvi ani cukrovku.