Ako sa operuje nosná prepážka?

Zodpovedané
3. apr 2021

Dobrý deň,

mám vykrivenú nosnú prepážku a to mi spôsobuje, že nemôžem dýchať. Dutiny mám opuchnuté a spôsobuje mi to aj bolesť hlavy. Do úvahy prichádza operácia prepážky. Mám však sklon ku keloidným jazvám.

Ako sa prepážka operuje a vznikajú po operácii jazvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem sa vyjadriť ku spojitosti bolesti hlavy a vybočenej nosovej prepážke.

V plastickej chirurgii je operácia nosa prevažne z dôvodu estetického, pričom korigujeme aj polohu nosovej prepážky, ale pri opuchnutej sliznici býva častejšie problém so zväčšenými mušľami, sliznocou, niekedy problémy s dutinami a ich drenážou.

Riešenie týchto ťažkostí patrí primárne do kompetencií ORL špecialistu.

Pri operácii prepážky ale aj časti operácií nosa z estetických príčin sa nemusí robiť rez na koži a postačuje rez vo vnútri nosových dierok na rozhraní sliznice. jazvy tým pádom nie sú zvonku viditeľné.
Po každom reze či na koži alebo na sliznici vznikajú jazvy. Cieľom je aby boli nenápadné.

Pri závažnejších deformáciách a pri korekcii špičky nosa sa niekedy chirurg rozhodne aj pre vonkajší rez na koži prepážky. Tieto rezy sa však hoja veľmi nenápadnou jazvou a aj pri sklone ku keloidným jazvám býva táto jazva jemná.

Výnimkou sú problémy pri hojení s výživou alebo infekciami pri opakovaných operáciách alebo pri vkladaní transplantátov.

Tak ako odporúčam pri všetkých operáciách, absolvujte konzultáciu u viacerých chirurgov a zvoľte si to najlepšie pre Vás.