Ako sa odstraňuje verukózna papulka a znamienko v obočí?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

už roky mám v strede na krku veľké znamienko. V správe od kožnej je napísané verukózna papulka. Uvažujem nad odstránením na plastickej chirurgii. Veľkosť je asi 1x1 cm, je dosť vystúpené a hrbolaté.

Odstraňujú sa takéto znamienka len chirurgicky?

Bojím sa, či jazva nebude ešte horšia ako znamienko a či nebudem vyzerať ako s podrezaným krkom.

Moja druhá otázka sa týka 17 ročnej dcéry, ktorá má väčšie vystúpené znamienko v obočí.

Ako sa odstraňuje znamienko v obočí?

Bude jej potom na tom mieste rásť obočie?

A je to vhodné v tomto veku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

znamienko na krku vie byť nápadnejšie ako jazva, vždy sa rozhodujeme porovnaním rizík a benefitov zákroku. Ak si zvolíte skúseného chirurga, verím že jazva po znamienku bude s odstupom 12 mesiacov nenápadnejšia ako terajšie znamienko.

Ja som zástanca chirurgického odstraňovania a histologizácie každého znamienka, ktoré rastie, je dráždené a podobne.

Asi narážate na odstránenie laserom. Laserom sa kožný útvar spáli a na mieste vznikne plošná jazva po kontrolovanej laserovej popálenine. Je okrúhleho/oválneho tvaru a histologické vyšetrenie už nie je možné.

Ak dermatológ uzná kožný útvar ako neškodný a nie je potrebné jeho histologické vyšetrenie a je na mieste na tele, kde nám nebude prekážať plošná jazva, má aj laserové ošetrenie svoj význam a benefit.

Znamienko v obočí odstránením laserom, alebo chirurgicky odstane jazva, v ktorej chĺpky rásť už nebudú. Osobne preferujem odstránenie chirurgicky kde priblížime okraje k sebe tak, že jazva ma priebeh esteticky výhodný a jazvu je menej rušivá. Oblasť sa neskôr dá aj pretetovať. Vek v puberte je spojený s horším hojením jaziev. A to najmä na miestach na tele ako chrbát, dekolt, ramená. Tvár a obočie sa aj v tomto veku hoja dobre.