Ako sa dajú liečiť a odstrániť hypertrofické jazvy?

Zodpovedané
12. apr 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom odstránenia - liečby jazvy.

Aké sú možnosti liečby hypertrofickej jazvy u 4,5-ročného dieťaťa po kiahňach?

Je možné dieťaťu aplikovať Diprophos?

Ďakujem

Dobrý deň,

tento liek patrí medzi kortikoidy a jeho podávanie má mnoho obmedzení aj pri podaní do kože lokálne. Obzvlášť u detí je potrebná opatrnosť.

Hypertrofické jazvy sú v detskom veku časté najmä v prvom roku hojenia rany. Potrebujú dlhší čas kým zmäknú a zblednú ako v dospelom veku. Najmä kvôli intenzívnemu rastu, hormonálnej aktivite a pod.

Nemám skúsenosti s aplikáciou kortikoidov u tak malých detí, ale ak jazva nespôsobuje lokálne deformácie alebo funkčné obmedzenia, asi by som do toho nešiel.

Po kiahňach prídu ešte akné a drobné zranenia v priebehu dospievania, tak sa jazvy po kiahňach môžu neskôr zdať omnoho menší problém ako dnes.

Neskôr po puberte môžu byť jazvy riešené laserom, mesoterapiou, PRP a podobne s lepším efektom.