Ako riešiť zakrivenie nosa opačným smerom pár rokov po úraze?

Zodpovedané
7. nov 2019

Dobrý deň,

som asi 7 a 8 rokov po dvoch úrazoch nosa. Po prvom úraze mi nos ostal orientovaný doľava viac a ako písmeno C. Na RTG som bola až po týždni, keď odpuchol a vraj z toho nevidia, že bol zlomený.

Druhýkrát mi padla polystyrénová krabica na nos. Bola prázdna, ale padla z výšky a tak dobre, že som išla hneď na RTG a nos bol zlomený. Nič mi s tým nerobili, iba mi ho nechali zrásť. Vraj sa "dobre" zlomil, že netreba naprávať.

Odvtedy mám pokoj. Nos nie je rovný, je do strany. Zvykla som si. Dnes som chcela v izbe potlačiť takú ťažkú naskladanú prikrývku hlavou, no podarilo sa mi to nosom akurát.

Hmatom a aj v zrkadle vidím, že sa trochu posunul do opačnej strany. Z jednej strany cítim mäkký hrbolček, asi súčasť priehradky. Možno ju nejako ohlo, posunulo opačne, alebo sa zvlnila.

Je to dočasné?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

máte zrejme ten nos nejaký "prekliaty" 🙂.

Teraz vážne. Ak je úraz čerstvý, zmeny tkanív sú dočasné a môžu sa vrátiť do "normálu". Dajte tomu približne 2 mesiace a uvidíte.

Riešenie je chirurgické ak chceme meniť tvar nosa. Ak sa zmení dýchanie, riešenie je aj cez ORL špecialistov zásahom do sliznice.