Ako doktor zistí, či je silikón prasknutý?

Zodpovedané
Včera o 16:02

Dobrý deň,

na 90% mám prasknutý implantát, potvrdili mi to už 2 lekári pri ultrazvuk. Záver - nehomogénny obsah implantátu a mnohopočetné nepravidelné vnútorné lineárne hyperechy.

Mám eurosilikony už 6 rok a do tej značky určite nechcem ísť, viem že sa zmenil názov a ponúkajú niečo iné.

Mám nárok aj na Nagor?

Môže sa stať, že keď ma doktor otvorí, tak zistí, že silikón nie je prasknutý?

Ďakujem

Dobrý deň,

stopercentná istota je až zistenie pri operácii.
Opakovane sme sa stretli so situáciou, keď na niekoľkých sono vyšetreniach a dokonca aj na MRI bolo vyslovené podozrenie na ruptúru a pri operácii sa nepotvrdilo a aj naopak. Táto situácia je častejšia, že na sone je implantát v poriadku a pri výmene z iného dôvodu sa predsa len potvrdí ruptúra.

Vo väčšine prípadov sa však dá spoliehať na sono vyšetrenie skúseným radiológom.

Pri nejasnostiach a ak žena nemá iné ťažkosti, zopakujeme sono s odstupom času 3-6 mesiacov a rozhodeneme aj vzhľadom na dynamiku vývoja.
Prasknutý implantát nie je nebezpečný pre zdravie, no mal by sa odstrániť alebo vymeniť bez zbytočného odkladu, zvyčajne sa odporúča do 12 mesiacov.
Osobne som videl prasknuté implantáty už všetkých známych značiek.
Spomínaná značka bola v minulosti na Slovensku väčšinová a preto sa aktuálne vyskytuje viac ruptúr tejto značky oproti iným, v tej dobe menej používaným.
V zahraničných štúdiách je výskyt ruptúr u značky Eurosilicone porovnateľný výskytu pri Mentor, Polytech atď.
Ruptúra vzniká mechanickým preťažením implantátu na malom mieste. Preto sú rizikové veľké a široké implantáty s vysokou texturáciou.
K mechanickému preťaženiu prispieva aj kapsulárna kontraktúra s nálezom "zohnutého implantátu".
Eurosilicone patrí do portfolia spočnosti GCA. Pod GCA patria aj Nagor, Luna XT, Perle a záruka sa uplatňuje naprieč značkami. Pri výmene sa dajú implantáty týchto značiek voľne použiť.
GCA postupne ukončuje výrobu texturovaných implantátov a prechádza na nové mikrotexturované verzie. Tieto sú nazývané Luna a Perle. Nie je to len nový názov, ale nový typ výroby a vlastností implantátov pri splnení prísnejšej normy MDR.
https://modernaesthetics.com/news/new-breast-im...
Myslím si, že žiaden lekár nemá dobrovoľný záujem používať len jednu značku. Nemáme vplyv na ich výrobu a musíme sa spoliehať na deklarované vlastnosti, certifikačný proces a regulácie zdravotníckych materiálov a nie subjektívne dojmy.
Ja osobne som názoru, že tak ako rôzne tvary, tak aj rôzne značky, poskytujú omnoho širší výber niektorých špecifických vlastností implantátov, ktoré splnia očakávania konkrétneho výsledku.
Omnoho dôležitejšie pre výsledok ako značka implantátu, je operačná technika a aký má žena svoj vlastný základ.
Ruptúre alebo iným komplikáciám s implantátmi sa nevyhnete pri žiadnej značke, bez ohľadu čo Vám kto bude tvrdiť.
Neobhajujem ani nepoužívame len jednu konkrétnu značku. Preto by som bol opatrný voči lekárom, ktorí preferujú len jedného výrobcu.