Ako dlho trvá zotavovanie po zmenšení prsníkov?

Zodpovedané
2. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Celý život ma trápia veľké prsia. Počas oboch tehotenstiev sa mi zväčšili na veľkosť 80F.

Momentálne som 9 mesiacov po druhom pôrode. Výrazne som schudla a prsia mám 75DD. Žiaľ, sú veľmi ovisnuté, vlnovkujú sa a sú posiate striami. Necítim sa vo svojom tele dobre. Od 18. rokov uvažujem o zmenšení a teraz som viac ako istá.

Mám 2 deti a dosť aktívny deň a ešte k tomu športujem.

Aký je priebeh zotavovania a aké výrazné sú pohybové obmedzenia?

Koľko nesmiem vôbec cvičiť a dávať pozor napríklad na dvíhanie syna?

Je lepšie si dať robiť operáciu na jar alebo na jeseň?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v posledných rokoch sa ženy s podobnými ťažkosťami obracajú na plastických chirurgov častejšie ako v minulosti. Je to jednoznačne aj vďaka výraznejšie estetickejším výsledkom pri primárnej snahe o pekný tvar prsníka a nielen o jeho zmenšenie. A v neposlednom rade aj vďaka nenápadnejším jazvám po takomto zákroku.

Na rozdiel od zväčšovania prsníkov silikónovými implantátmi, pri tejto operácii pracujeme len s vlastným tkanivom a dokonca môžeme napodobniť výsledok tvaru prsníkov ako pri vložení implantátov. Samozrejme aj v tomto prípade sú obmedzenia a je potrebné rátať s istými obmedzeniami a mať reálne očakávania.

Operácia zmenšenie a modelácia prsníkov je technicky náročná a vykonávaná rôznymi operačnými technikami. Nie je jeden ideálny postup ale pri osobnej konzultácii Vám plastický chirurg navrhne ním odporúčaný postup a podrobne vysvetlí aj riziká s ním spojené.

Niektorí chirurgovia vrátane mňa používame viacero rôznych operačných techník podľa typu tkaniva, elasticity kože, veľkosti prsníkov, zohľadňujeme aj prípadné tehotenstvo a možnosť kojenia po operácii. Dôležitá je predstava o výslednom tvare a veľkosti. Faktorov ovplyvňujúcich rozhodovanie pre tú ktorú techniku je mnoho.

Priebeh zotavovania je približne takýto:
1. Opuch a mierne bolesti približne 7 dní.
2. Tri týždne prísnejší šetriaci režim na ochranu jaziev- prevencia roztiahnutia/roztrhnutia /dvíhanie syna by po 3 týždňoch už nemalo znamenať nejaké ohrozenie hojenia/.
3. Šesť týždňov od operácie bez športovania a dlhšieho kúpania sa, permanentné nosenie podprsenky.
4. 6-12 mesiacov bez opaľovania jaziev.

Ročné obdobie myslím nie je dôležité, ak v 6 týždňovom období budete v chladnejších priestoroch bez potenia sa.

Výlet do Dubaja sa kúpať a opaľovať 2 týždne po operácii naozaj nie je dobrý nápad. 🌞