Ako dlho po skončení dojčenia je vhodné zvažovať implantáty?

Zodpovedané
14. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom implantátov.

Ako dlho po skončení dojčenia je vhodná konzultácia a operácia?

Po skončení prvého dojčenia sa mi ešte rok tvorilo trochu mlieko.

Môžu sa vkladať implantáty, keď sa ešte trochu tvorí mlieko?

V prsníku pri bradavke mám cystu.

Aké sú rizika po vklade implantátov?

Nevytlačí ju implantát von a nevznikne mi viditeľná hrča?

Z väčšiny jaziev po výbere znamienok a po zraneniach sa mi spravil keloid. Len po sekcii nie. Čítala som, že ako účinná prevencia voči keloidom je aplikácia kyseliny hyalurónovej do jazvy krátko po zákroku.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

otázky ohľadom odstupu konzultácie/operácie od skončenia dojčenia sme už v poradni riešili.

V skratke zopakujem. Dôležitý je stav prsníkov a ich zmena vzhľadom na objem/veľkosť prsníkov a kvalitu kože. Ak sa prsia ešte menia, je vhodné počkať aj s konzultáciou, aby pokračujúce zmeny prsníkov neovplyvňovali výber vhodných implantátov a samozrejme aj vaše očakávania.

Tento čas je individuálny a záleží od veľkosti prsníkov a ich ochabnutia. Uvádza sa v priemere čas 6 mesiacov od skončenia dojčenia. Tak ako je možné, že prsia už budú stabilné aj mesiac po skončení dojčenia, môžu sa meniť aj viac ako pol roka.

Tvorba mlieka by bola problém pri reze okolo dvorca a prístupe cez prsnú žľazu. Hlavne z dôvodu infekcie, ale aj to sa dá obmedziť vhodnou operačnou technikou, napríklad použitím "rukávu".

Cysty sa zvyknú objaviť a miznúť spontánne, je potrebné ich sledovať a v prípade potreby aj riešiť cestou gynekológa.

Máte pravdu v tom, že vloženie implantátu môže spôsobiť cystu viac hmatnú alebo aj viditeľnú.

Aplikácia kyseliny hyalurónovej môže pomôcť, tak ako mnoho iných metód. Nie je to záruka, že sa keloidná jazva nevyvinie. Ich vznik je pravdepodobnejší v mieste napnutej kože.

V miestach prirodzených záhybov kože je vznik keloidnej alebo hypertrofickej jazvy zriedkavejší.