Aké veľké rany vzniknú pri plastike prsníkov?

Zodpovedané
1. feb 2023

Dobrý deň,

manželka sa chystá podstúpiť operáciu na zmenšenie prsníkov.

Je to nebezpečná operácia?

Aké veľké rany sú po nej?

Ďakujem

Dobrý deň,

každá operácia nesie so sebou isté riziká.

Prvá vec sú riziká celkovej anestézie. Preto sa absolujú detailné predoperačné vyšetrenia, aby sa odhalili zdravotné prekážky, ktoré by mohli znamenať riziko ohrozenia zdravia.
Druhá vec sú chirurgické riziká, ktoré sú rovnaké, ako pri iných operáciách daného rozsahu na prsiach. Sú to riziká krvácania, hematómov, zlého hojenia jaziev a rozpad rany, infekcií.
Tretia skupina sú estetické riziká výsledného vzhľadu. Asymetria veľkosti, polohy a tvaru prsníkov. Rozdielnosť polohy dvorcov a bradaviek, podprsíkových rýh. Nedostatočné alebo prehnané zmenšenie, nerovnosti povrchu. Nerovnakosť rozloženia objemu v prsníku...

Všetky riziká by mala mať manželka detailne opísané a zhodnotené počas konzultácie a/alebo v dokumentácii, ktorú dostala v rámci poučenia ku operácii.

Lekár jedotlivé riziká a ich pomer ku benefitu z operácie posúdi a finálne rozhodnutie podstúpiť operáciu nakoniec ostáva vždy na konkrétnej žene. Riziká preberá na seba, tým, že o nich vie a napriek tomu sa pre operáciu rozhoduje dobrovoľne.