Aké sú výhody a nevýhody laserovej blefaroplastiky oproti klasickému zákroku?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom blefaroplastiky.

Aké sú výhody a nevýhody laserovej blefaroplastiky oproti klasickému zákroku?

Ordinujete aj v Liptovskom Mikuláši?

Ďakujem

Dobrý deň,

aktuálne pôsobíme v Zvolene, Liptovskom Mikuláši a drobné zákroky v lokálnej anestézii aj v Poprade (aj blefaroplastiky).

Laserová blefaropalstika je marketingový termín. Už to bude viac ako dvadsať rokov, čo sa slovíčka ako laser, nano, meta, meso, ultra, happy, lift, mini, mikro využívajú na pritiahnutie pozornosti. Tvária sa ako niečo viac ako "standard". Neopisujú techniku, nezaručujú výsledok, nehovoria o skúsenostiach lekára a ani o rizikách pri porovnaní s alternatívou.

Laser sa používa v mnohých aplikáciách. Využíva sa jeho vlastnosť presne nastaviť energiu a čas pôsobenia. Tým dokážeme vykonať kontrolovanú popáleninu.

Popálenie povrchu kože do istej hrúbky môže spustiť rovnomernú regeneráciu a odstrániť pigmentové škvrny, drobné nerovnosti pokožky, malé vrásky a kožu jemne napnúť. Takýto zákrok na koži horných alebo dolných viečok sa volá "rejuvenizácia - omladenie".

Nie je to reálne odstránenie kože, manipulácia s tkanivami svalov, tuku a podkožia. Nepresúva sa očný kútik(kantopexia), nedvíha sa obočie, neuvoľňujú sa svalové úpony. To sú súčasti operačnej blefaroplastiky.

Laser sa môže použiť napríklad aj na "rezanie kože" pri klasickej blefaroplastike, alebo na "spálenie tuku a ciev" tiež pri klasickej blefaroplastike.

V rámci marketingu aj toto môže byť označené ako "laserová blefaroplastika".

Nechám na čitateľovi, aby si urobil z toho záver.

Klasická blefaroplastika teda nie je úplne "klasická". Podľa potreby, požiadaviek pacientky a podľa skúseností chirurga môže byť len o odstránení časti kože, alebo zásadnejší zákrok na hlbších tkanivách. Presúvanie s tkanivami v zmysle zlepšenia estetického vzľadu. Vtedy je zákrok nielen "hlbší" a spôsobuje viac modrín, opuchov a dlhšie hojenie, ale aj dlhodobejší a výraznejší výsledok.