Aké máte skúsenosti so silikónovými náplasťami na keloidné jazvy?

Zodpovedané
21. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom silikónových náplastí.

Aké máte skúsenosti so silikónovými náplasťami na keloidné jazvy?

Mám na mysli cenovú reláciu a značku.

Sú drahšie naozaj lepšie ako tie lacnejšie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň.

silikón (medicínsky) je známy tým, že nereaguje chemicky ani imunitne s ľudským tkanivom. Pôsobí ako lepidlo, ale neobsahuje žiadne lepivé ani liečivé látky.

Vytvára vhodnú mikroklímu pre hojenie jaziev, zabraňuje ich nadmernému vysušovaniu atď.

Čiže ak je silikón dostatočnej kvality a čistoty, nevidím rozdiel medzi drahými a lacnými variantami.
Vo svojej praxi mám skúsenosť aj s inými postupmi ako ošetrovať a starať sa o rany tak, aby boli maximálne nenápadné. Rôzne miesta na tele a rôzny typ jaziev po rôznych zákrokoch vyžaduje individuálny prístup.

Preferujem "zafixovanie" nielen jazvy, ale aj priľahlého okolia kože. Preto sú vhodnejšie náplaste s pevnejšou vrstvou navrchu. Mám ale aj opačné skúsenosti, keď silikónový krém pôsobil lepšie ako silikónová náplasť.

Preto to treba vyskúšať viac metód, ak Vám ich odborník plastický chirurg alebo dermatológ odporúča.