9 rokov po plastickej operácií cítim pichanie v ľavom prsníku. O aký problém môže ísť?

Zodpovedané
Dnes o 15:16

Dobrý deň,

pred 9 rokmi som podstúpila operáciu prsníkov. Dostala som implantáty značky Nagor anatomický tvar 485 ml (semiš), uloženie čiastočne pod svalom. Doteraz som s prsiami žiadny problém nemala. Teraz asi 2 týždne pociťujem mierne pichanie v ľavom prsníku, respektíve takú pálivo pichajúcu bolestivosť. Nie je to extrémna bolesť, ale cítim také bodanie. Na sono chodím k svojmu gynekológovi pravidelne raz ročne a všetko v poriadku. Bojím sa či mi náhodou nepraskol implantát. Cítim to aj vtedy, keď sa idem dať v posteli na ľavý bok.

Ako postupovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

občasné bolesti a pichanie býva aj v prípadoch, že nie sú vložené implantáty ani iná operácia prsníkov.
Bolesti môžu mať pôvod v chrbtici, rebrách ale aj vnútri hrudníka.
Nie za každými bolesťami sú implantáty.
Implantáty ani pri ruptúre nebolia-nemajú nervové zásobenie.
Bolestivé môžu byť okolité tkanivá, ale často bez súvisu s ruptúrou.
Ak máte zmenu stavu, navyše ak by boli aj prsia zmenené tvarom, veľkosťou alebo tvrdšie na pohmat, je najlepšie absolvovať kontrolu u plastického chirurga a aj gynekológa.
Ak bolesti nie sú výrazné a nemáte iné ťažkosti, môžete pár dní počkať ako sa stav bude vyvíjať.
Na 90% sa dá ruptúra implantátov spoznať skúseným lekárom na SONO / USG prsníkov.
MRI zvyčajne nie je potrebné.
Prsia sa rokmi menia, často sa zväčšia alebo výraznejšie ochabnú. Impantát môže zmeniť polohu a to spôsobí iný tlak na tkanivá.
Podobný stav je po výraznejšom schudnutí alebo pri zmene športovej aktivity.