Znamená silné pichnutie v oku syndróm suchého oka?

Zodpovedané
28. máj 2024

Dobrý deň,

už nejaké obdobie pri zobudení a otvorení očí pociťujem silné pichnutie v oku. Okrem toho vidím dobre, nemám červené oči a ani žiadne iné problémy.

Môže to byť syndróm suchého oka?

Aké kvapky by ste mi doporučili?

Čo robiť, aby to prestalo?

Okuliare a ani šošovky nenosím.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pichanie v oku patrí k typickým prejavom suchého oka. Keďže máte ťažkosti najmä ráno, tak príčinou je najskôr nedostatočná funkcia a možný zápal meibomských žliazok vo viečkach.

Na noc pred spaním používajte gélovité kvapky napr. Hyalfid Gél alebo gély napr. Corneregel. Ťažkosti zmiernia ale príčinu nevyriešia.

Preto odporúčam nahrievanie a masáž viečok na doma podľa nasledovného návodu
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Alternatívou je MeibomTherapy - ambulatná liečba dysfunkcie meibomských žliazok, ktorú robíme na našej klinike.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk