Vedia kvalitne a odborne zmerať oči aj v optike?

Zodpovedané
5. nov 2023

Dobrý deň,

bola som u očnej lekárky so zapáleným okom a dala mi čítať písmenká. Jedným okom som dobre nevidela posledný riadok (odrážalo sa jej tam okno). Povedala mi, aby som sa po doužívaní liekov zastavila pre okuliare. Čakacie doby má však veľmi dlhé a rozmýšlam, či mi zrak vedia dobre odmerať aj v optike. Mám 30 rokov a doteraz som okuliare nepotrebovala a stále mám pocit, že ich nepotrebujem.

Je možné, že to bolo len zápalom a odrazom okna?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšetrenie refrakčnej chyby (dioptrií) je pri akútnom zápale samozrejme obmedzené a má slabú výpovednú hodnotu. Preto Vám pani doktorka odporučila očné vyšetrenie po vyliečení zápalu v jej ambulancii. Ak dochádza k rušivým momentom pri vyšetrení, upozornite prosím na to lekára. Keďže tento väčšinou pozerá z iného uhla, nemusí si rušivý odraz všimnúť.

Optometrista v očnej optike takisto vie premerať refrakčnú vadu, teda určiť dioptrie a zmerať zrak. Tým to však aj končí. Optometrista nedokáže nahradiť očného lekára, pretože nevyšetruje oko a jeho štruktúry, čo neodhalí ochorenia, o ktorých pacient ani nemusí vedieť. Kľudne si však zrak môžete nechať zmerať v optike, avšak odporúčam Vám aj pravidelné kontroly u očného lekára. Ak nemáte ťažkosti a ani okuliare, tak do 60. roku života každé 2 roky, po 60-tke každý rok.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré.
S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk