Sú pri astigmatizme u deti potrebné cylindrické sklá?

Zodpovedané
1. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Dcéra má namerané dioptie +6. Má okuliare + 4 a chcú jej zvýšiť o pol dioptrie, lebo oko pri pozeraní do blízka jej sem tam utečie. To ma samozrejme neteší.

Je normálne zvyšovanie dioptrií?

Cylindre nemá. Má 5 rokov a okuliare nosí od 3 rokov. Okuliare riadne nosí. Oči zakrývame podľa pokynov lekára.

Prečo nemá cylindre?

Sú pri astigmatizme u deti potrebné cylindrické sklá?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj deti potrebujú cylindre, avšak záleží na výške astigmatickej chyby. Zväčša sú indikované nad 1 až 1,5 dioptriu vyššie. Na Vašej fotografii vidno iba diagnózu, čo nič nehovorí o výške astigmatickej chyby.

Ak má dieťa namerané +6 dioptrie a prejavuje sa stále škúlenie, najmä do blízka, malo by dostať okuliare s maximálnou korekciou, ktorá ešte nezhoršuje zrakovú ostrosť. Závisí to väčšinou od toho, aké kvapky boli použité na "rozkvapkanie", pretože každá látka má inú zvyškovú refrakciu.

Ak má slabé okuliare, núti ju to zaostrovať (akomodovať). To sa prejavuje ako škúlenie.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk