Sú kontaktné šošovky vhodné aj pre 9-ročné dieťa?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám astigmatizmus myopcus a 9-ročný syn má astigmatizmus myopicus. Chceli by sme namiesto okuliarov nosiť kontaktné šošovky. Syn kvôli tomu, že má veľa športových krúžkov.

Sú kontaktné šošovky vhodné aj pre 9-ročné dieťa?

Aké konkrétne kontaktné šošovky odporúčate podľa výsledkov?

Ďakujem

Dobrý deň,

jednoznačne áno. Aj deti môžu nosiť kontaktné šošovky. Ukázalo sa, že sú niekedy svedomitejšími nosičmi kontaktných šošoviek ako dospelí, najmä čo sa týka manipulácie s kontaktnou šošovkou a hygienou. Je to však individuálne, či to zvládnu samé, alebo potrebujú asistenciu rodiča.

Priložili ste 2 správy. Predpokladám, že tá prvá je od Vás a tá druhá od Vášho syna. Pre správnosť zopakujem:
1. Dospelá osoba
OD 0 -1,00/4°
OS 0 -1,00/176°

2. Dieťa
OD 0 -0,50/15°
OS 0 -0,75/170°

U dospelej osoby by som astigmatizmus korigoval podľa preferencie: kontaktné šošovky alebo okuliare. To je dôležité najmä pri šoférovaní a hlavne v noci alebo šere.

U dieťaťa je ten astigmatizmus relatívne nízky. Pravým okom vidí aj bez korekcie 100%. U 9-ročného dieťaťa, ak nemá ťažkosti v škole pri pozeraní na tabuľu, nie je nutné takýto nízky astigmatizmus korigovať. Skôr by som mu nechal len okuliare a odporučil ich nosiť len v prípade potreby. Športovať môže aj bez korekcie. Iné by to bolo ak by dieťa bolo mladšie, malo ťažkosti alebo astigmatizmus bol vyšší.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk