Sú dioptrie predpísané pre môjho 3-ročného syna správne?

Zodpovedané
28. máj 2024

Dobrý deň,

s 3-ročným synčekom sme navštívili očnú lekárku na základe škúlenia. Na vyšetrenie sme boli už v auguste aj teraz vo februári, ale nenechal sa ošetriť. Preto nás poslali k jedinej doktorke v našom kraji, ktorá má prístroj Plusoptix. Na základe nameraných hodnôt predpísala okuliarky. Prekvapila ma veľkosť dioptrií, nakoľko u synčeka absolútne nepozorujeme problémy so zrakom.

Je predpísaná liečba v poriadku?

Vie sa to synčekovi časom upraviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že vy ako rodič nepozorujete problémy so zrakom dieťaťa, ešte nič neznamená. Je to dokonca veľmi zradné, pretože väčšinu očných porúch, si ako rodič nemáte ako všimnúť. Preto prízvukujem, že každé dieťa má byť vyšetrené očným lekárom v 3. roku života!

Škúlenie, je však prejav, že niečo nie je v poriadku. To či má Vaše dieťa zrak v poriadku, zatiaľ tiež nie je zrejmé, pretože údaj o meraní zrakovej ostrosti v správe chýba, resp. nebolo ju možné vyšetriť.

U Vášho synčeka je prítomná vysoká miera ďalekozrakosti tzv. hypermetropie okolo +8.00 dioptrií. Tieto diotprie tam sú a niekto ich musí zaostriť, aby dieťa videlo ostro. Momentálne ich zaostruje Vaše dieťa. To je automaticky spojené s reflexom škúlenia dovnútra, takže to spolu súvisí. Keď dieťa dostane okuliare, nebude musieť tieto vysoké dioptrie zaostrovať a škúlenie sa môže stratiť úplne. Samozrejme, ak okuliare dáte dole, opäť musí zaostrovať a škúlenie sa okamžite objaví. To je len znak toho, že okuliare potrebuje.

Boli predpísané slabšie okuliare ako boli namerané hodnoty. To nepovažujem za šťastnú voľbu, najmä v prítomnosti škúlenia dovnútra. Práve vtedy je potrebné dieťaťu dať plnú korekciu. Zníženie dioptrií je prípustné max. o 0,5 dpt. oproti nameranej cykloplegickej refrakcii. Preto odporúčam nasledovné hodnoty:
OD +6,50 +0,50 25°
OS +6,50 +1,00 130°

Hodnota diotprií predstavuje len veľkosť oka a nič iné. Jeho oči sú menšie ako iných detí. Oko behom života o niečo podrastie a tým sa "máličko" môžu dioptrie znížiť, ale väčšina z nich zostane. Ale nemýľte si dioptrie so zrakom. Dioptria ešte nič o zraku nehovorí. Aj ľudia s vysokými dioptriami môžu mať perfektný zrak, keď sa refrakčná chyba vykoriguje (napr. okuliarmi).

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk