Otec dieťaťa je krátkozraký a má astigmatizmus. Je vhodné preventívne vyšetrenie 4-ročného syna?

Zodpovedané
15. dec 2023

Dobrý deň,

4-ročný syn nemá žiadny problém so zrakom (na žiadny sa nesťažuje, žiadny nepozorujeme). Ja, jeho mama, mám zrak dobrý, ale jeho otec je od detského veku krátkozraký a má astigmatizmus.

Máme dať syna preventívne vyšetriť už v tomto veku?

Zistil by sa v jeho veku aj prípadný nábeh na nejaký problém?

Ak áno, môžem žiadať od pediatra výmenný lístok na preventívne vyšetrenie len na základe dedičnosti, alebo mám žiadať o vyšetrenie u očného lekára ako samoplatca?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite Vám odporúčam nechať preventívne vyšetriť Vášho syna čo najskôr u očného lekára. Z odborného hľadiska by každé dieťa malo byť vyšetrené očným lekárom v 3. roku života. Žiaľ, preventívne prehliadky na Slovensku nezahŕňajú vyšetrenie očným lekárom, ale len vyšetrenie zrakovej ostrosti detským lekárom a to až v 5. roku života, čo je veľmi neskoro.

Dioptrické chyby ako napr. krátkozrakosť a astigmatizmus u detí môžu spôsobiť tupozrakosť (ambylopiu), ktorá sa úspešne dá liečiť len do cca 6. roku života.

To, že ste si na dieťati nič nevšimli, je žiaľ najčastejším mylným dôvodom, prečo rodičia premeškajú dôležité očné vyšetrenie detí v rannom detstve. Deti nevedia posúdiť, či vidia inak ako ostatní a nemajú to s čím porovnať, keďže inak zatiaľ nevideli. Zároveň si ani dieťa nemusí všimnúť, že má jedno oko slabšie, keďže stále pozerá oboma očami. To sa nemusí ani nijako prejaviť na správaní dieťaťa.

Dioptrické, ale aj iné očné poruchy, sú často dedičné a na to stačí aj len jeden rodič. Máme však aj značný počet detí s poruchami zraku, ktorých rodičia nemajú žiadny očný problém.

Prevencia tupozrakosti u očného lekára teda nie je súčasťou zákonného zdravotného poistenia, a preto nie je možné požiadať ani o výmenný lístok. Stále však máte možnosť vyšetrenia ako samoplatca. Dnes už niektoré poisťovne dokonca preplácajú náklady na toto dôležité vyšetrenie. Opýtajte sa preto priamo vo Vašej zdravotnej poisťovni.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk