Odporúčate transplantáciu rohovky?

Zodpovedané
28. máj 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Akú máte skúsenosť s transplantáciou rohovky poškodenej vírusom herpes?

Odporúčate ju?

Aké sú výsledky?

Sú pacienti spokojní?

Aká je úspešnosť transplantácie (%)?

Čo nastáva, ak by pacient odmietol transplantáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

indikácia na transplantáciu rohovky poškodenej herpetickým vírusom zavisí od viacerých faktorov: vek pacienta, pridružené iné poškodenie oka (napr. glaukóm), miera a poloha zjazvenia rohovky. Preto nie je možné len tak odporučiť či neodporučiť tento zákrok.

Poznáme 2 typy transplantácie.
1. Transplantácia celej hrúbky rohovky.
2. Transplantácia len prednej časti zjazvenej rohovky.

Voľba závisí najmä od hĺbky jaziev. Transplantácia celej hrúbky rohovky dosahuje horšie výsledky, čo sa týka pooperačnej zrakovej ostrosti ako aj náchylnosti na odmietnutie štepu.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk