Od detstva trpím krátkozrakosťou a bojím sa presbyopie. Pomôže mi laserová operácia?

Zodpovedané
11. okt 2024

Dobrý deň,

cca od 9 rokov trpím krátkozrakosťou, momentálne mám 34 rokov: -3,25 pravé oko a -3,75 ľavé oko. Premýšľala som nad laserovou operáciou na odstránenie dioptrií, avšak môj očný lekár ma v podstate ako keby chcel od nej odhovoriť. Tvrdil, že pri mojej očnej chybe nebudem trpieť presbyopiou, t.j. po 40tke budem stále dobre vidieť do blízka, čo on videl ako výhodu. Ale keby som išla na operáciu, tak sa mi dioptrie "vynulujú" a po 40tke by som potrebovala okuliare na čítanie.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš očný lekár má úplnú pravdu a pekne Vám to vysvetlil.

Vaša krátkozrakosť bude po 40tke výhoda a do konca života nebudete potrebovať okuliare na čítanie. Avšak po 40tke sa Vám bude čítať lepšie bez okuliarov. Ľudia bez krátkozrakosti si po 40tke teda musia nasadiť okuliare na čítanie a vy len dať dole okuliare do diaľky. Vaše dioptrie zodpovedajú vzdialenosti na čítanie okolo 33 cm (100 deleno 3 dpt.).

Ani ja Vám teda neodporúčam laserovú operáciu, bola by to škoda.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk