Nosenie kontaktných šošoviek a čítanie po 40tke. Ako postupovať?

Zodpovedané
Včera o 18:19

Dobrý deň,

v prvom rade ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Píšete, že sa mi po 40tke bude lepšie čítať po zložení okuliarov, lenže ja nosím kontaktné šošovky.

Ako to teda bude v tomto prípade?

Neviem si celkom predstaviť vyberať si šošovky zakaždým, keď chcem niečo prečítať.

Ďakujem

Dobrý deň prajem,

vyberať šošovky nie je potrebné, nasadíte si ku kont. šošovkám okuliare na čítanie. Kontaktné šošovky Vám ako keby vynulovali refrakciu a ostane len potreba podporiť zaostrenie do blízka. Človek od 40 - 45 rokov zvyčajne potrebuje +1,00 dpt na každé oko. Vekom to pribúda. Okolo 50r je to 1,50 dpt. Tiež to však závisí od vzdialenosti, v ktorej potrebujete vidieť. Na monitor sú potrebné slabšie okuliare ako na čítanie knihy, pretože ide o inú vzdialenosť.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk