Môžu ovčie kiahne poškodiť zrak?

Zodpovedané
8. jan 2024

Dobrý deň,

dcéra prechádza v tomto období kiahňami. Výsev má aj v blízkosti očí, hlavne okolo vnútorného kútika oka.

Môže to znamenať nebezpečenstvo aj pre oči?

Čím ošetrovať také miesta?

Na kiahne nám boli odporúčané prípravky, ktoré si v oblasti oči netrúfam použiť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ovčie kiahne sú spôsobené jedným z herpetických vírusov, konkrétne vírusom Varicella zoster. Ovčie kiahne sú prvým stretnutím organizmu s týmto vírusom. Vírus ostáva v tele po celý život a pri reaktivácii hovoríme o pásovom opare.

Ranky na viečkach a okolo očí majú veľmi dobrú prognózu a mali by sa zahojiť spontánne samé. Dôležité je vedieť, že ranky a ich výtok sú vysoko infekčné a pre zdravú osobu môžu predstavovať zdroj nákazy.

Mastičku, ktorú máte na telo, prosím na tieto ranky nepoužívajte. Namiesto toho odporúčam antibiotickú očnú masť, ktorá síce na vírus nemá žiaden efekt, avšak dokáže zabrániť bakteriálnej superinfekcii týchto rán. Predpíše Vám ju aj detský lekár.

Ak by začalo byť však bielko oka červené, alebo by sa vaša dcérka sťažovala na svetloplachosť či zhoršené videnie, je potrebné vyhľadať očného lekára. Niekedy sa zápal môže rozšíriť aj na rohovku alebo do vnútra oka. Je to však naozaj zriedkavé.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk