Môžem objednať syna na vyšetrenie biometrom i napriek tomu, že zatiaľ nenosí okuliare?

Zodpovedané
19. jún 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Napísali ste, že by bolo ideálne sledovať rast axiálnej dĺžky pomocou biometra. Syn zatiaľ nenosí okuliare.

Môžem ho objednať na toto vyšetrenie?

Aká je vhodná dĺžka oka a aká dĺžka už nie je v poriadku?

Je vhodné to riešiť preventívne, alebo až vtedy, keď deti majú mínusové okuliare?

Robí sa bežne toto vyšetrenie u očných lekároch, alebo biometer je len na špecializovaných klinikách?

Sme zo stredného slovenska, vy z Popradu. Ak bude treba, pocestujeme.

Ak by sme sa k Vám objednali ako rodina, tak pre určenie dioptrií rozkvapkavate oči?

Ďakujem

Dobrý deň,

najvyšší nárast axiálnej dĺžky možno zaznamenať cca 2-3 roky pred vznikom myopie (tzv. premyopia), preto má zmysel sledovať rast axiálnej dĺžky u každého dieťaťa.
Podobne ako výšku, váhu alebo obvod hlavy.

Aj na axiálnu dĺžku už máme dnes k dispozícii normatívne percentily, ktoré nám ukážu, či je dĺžka oka v porovanní s rovesníkmi priveľká alebo normálna.

A má to aj dopad na liečbu, pretože už pred vznikom myopie je možné spomaliť rýchly rast oka.

Biometer nemá každý očný lekár, ale len vybrané ambulancie a všetky centrá a nemocnice, ktoré operujú aj sivý zákal.

Pri prvom vyšetrení mínusových dioptrií si na našej klinike overujeme ich správnosť aj rozkvapkaním.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk