Môže sa po operácii zrak zhoršiť?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom očného laserového centra Excimer.

Je to dobré centrum?

Je možnosť, že sa po operácii zrak zhorší?

Ďakujem

Dobrý deň,

za normálnych okolností by som na túto otázku odpovedal diplomaticky, pretože, ako kolegovi mi neprislúcha verejne hodnotiť iného kolegu.

Ale chápem aj Vás, že máte pochybnosti, komu sa zveriť do rúk. Bude to najskôr tým, že v oblasti laserovej korekcie refrakčných chýb sa na Slovensku vyskytli viaceré prípady neadekvátnej zdravotnej starostlivosti a u niektorých aj s následkami, čo ste mohli sledovať aj v médiách.

Aby som bol konkrétny. Pracovisko, ktoré ste spomenuli patrí medzi tie "dobré adresy". Pri výbere kliniky väčšinou odporúčam riadiť sa recenziami, ale overiť si ich aj skúsenosťami iných pacientov, ktoré môžete nájsť v lokálnych skupinách na sociálnych sieťach. Je to relatívne dobrý prvý dojem. Pred operáciou sa vždy vykonáva vyšetrenie, kde si urobíte druhý dojem. Operácia by sa nemala vykonávať v rovnaký deň ako predvyšetrenie, aby si pacient mohol všetko ešte premyslieť. Počas vyšetrenia tiež spoznáte personál a väčšinou aj operatéra a môžete posúdiť Vašu dôveru v dané pracovisko. V prípade pochybností, je lepšie si zájsť pre druhý názor na iné pracovisko.

Každý zákrok má svoje riziká. Aj pri refrakčnom zákroku môže dôjsť k zhoršeniu zraku, ak dôjde ku komplikáciám, ktoré sa niekdy nedajú predvídať. Je to však zriedkavé.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré.
S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk